Suçları bir hafta önceden tahmin fail bileşimli zeka!

Şikago Üniversitesi’nden Profesör Ishanu Chattopadhyay “Kentsel ortamların sayısal bir ikizini yarattık. Bunu zamanında yaşananların verileriyle beslerseniz, gelecekte hangi olacağını size söyleyecektir. Afsunlu değil, tahdidat var amma bunu doğruladık ve oldukça işe yarıyor” dedi.

Dil, Philip K. Dick’in 1956’dahi yayımlanan aynı ünlü gelişmemiş öyküsüne müstenit 2002 günlü bilimkurgu filmi Azlık Raporu’nda yapılan suç tahminlerini anımsatıyor.

Independent Türkçe’deki habere göre; benzer bire bir sentetik zeka tabanlı teknoloji, Japonya’üstelik mukannen zamanlarda belli bölgelerde suçların meydana yetişme olasılığının istatistiksel yerine daha faziletli olduğu gâh belediyelerde vatandaş karakol güzergahlarını haberdar etmek üzere halihazırda kullanılıyor.

Bu teknolojinin ayrımlı varyasyonları tartışmalara defa açtı ve Şikago Polis Teşkilatı vasıtasıyla 2012’da meri Yanlışlık ve Kıygınlık Riski Modeli’nin tarihî olarak önyargılı verilerin kullanımı nedeniyle detone olduğu tespit edildi.

Bu çabalar, suçun etrafa yayıldığı “yunak noktalarda” ortaya çıktığına dair sismik tıpkısı yaklaşıma bile dayanıyordu. Buna karşılık Şikago merkezli araştırmacılar şehirlerin karmaşık içtimai ortamının birlikte cürüm ve polis teşkilatının etkileri arasındaki ilişkiyi üstelik çalışmaya kattı.

Şikago Üniversitesi’nden araştırmaya katılan toplum bilimi profesörü Max Palevskym, “Mekansal modeller şehrin tabii topolojisini görmezden geliyor” dedi.

“Erişim ağları sokaklara, reviş yollarına, şimendifer ve otobüs hatlarına riayet ölçü. İletişim ağları ise eş sosyoekonomik geçmişe ehil alanlara riayet eder. Modelimiz bu bağlantıların keşfedilmesini sağlıyor.”

Perşembe haset Nature Human Behaviour adlı bilimsel dergide, bu serencam araştırmayı detaylandıran “Kentlerdeki suçun görüngü düzeyinde öngörülmesi, ÇAKER şehirlerinde uygulamadaki taraflılığın bir işaretini ortaya koyuyor” (Event-level prediction of urban crime reveals a signature of enforcement bias mağara KARIN cities) antetli bire bir makale yayımlandı.

Bireşimli zeka gergin gelişim gücünün yerini alıyor

 

Tartışmalar alevlendi: Bileşimli zekanın duyguları cins mi?

 

Sayısal mecrada yapay zekayla reklam avı

 

Bireşimli ayn üretimi uzayda yapılacak!

 

Share: