Son an vukuf | Ankara Şehir Hastanesinde serebral palsi farkındalık toplantısı yapıldı

Ankara Kent Hastanesi Fizik Otama ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde 6 Teşrinievvel Acun Serebral Palsi (SP) Farkındalık Toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan Sertabip Prof. Dr. Dünya Yaşar, serebral palsinin benzeri çor olmadığını belirterek, “Hayatın er döneminde yaşanılan olumsuzluklardan ahir süreçte gâh engelliliklerle yaşamın rotasını değiştiren ayrımsız süreçtir.” dedi.

Bu süreçte fizik otama ve rehabilitasyonun iri önem taşıdığına belen fail Yaşar, serebral palsililerin engelleri aşarken zorlukların azaltılması için yaşam kalitesini artırmaya çalıştıklarını söyledi. Yaşar, hem serebral palsili kişilerin hem de ailelerin neler yaşadıklarını yakından bildiklerini ifade ederek, “Bizler, bu konudaki eksiklikleri görerek, Keyif Bakanlığı bünyesinde bakım verdiğimiz kestirmece 50 yatağı, pediatrik iyileştirme gayeli ayırdık.” diyerek konuştu.

Yükseköğretim Müesses Üyesi Prof. Dr. Safa Kapucuoğlu bile öncelikle düşünce felci yerine tanımlanan serebral palsinin ne olduğunun dolgunca bilinmesi gerektiğini söyledi.

Erken tanılama ve tedaviye erişiminin önemini vurgulayan Kapucuoğlu, acun genelinde 10 milyon serepral palsili bulunduğunu belirtti.

Türkiye’dahi da sayının erdemli olduğunu nâkil Kapucuoğlu, “Verilere göre izlem geliştirilmesi eke olduğu amacıyla esenlik verilerine ulaşılmalı. Bunun beraberinde iş birliği mefret. Takatli çokça eksperlik alanları var. Diş hekiminden hemşireye, ışın bilimi teknikerinden açkı ve meşveret terapistine kadar it canlı haddinden fazla afiyet profesyoneli, serebral palsi ile yakından evet birlikte engin ilgilidir. bu bakımdan keyif profesyonellerinin eğitimi ve mesleklerini yürütme ederken iş birliği yaparak bati ve birikimi birleştirmesi majör.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara İl Sağlık Müdürü Ulvi Niyazi Kurtcebe ise serencam yıllardaki gelişmelerle alay malay tanıdan tedaviye majör ilerlemeler olduğunu kaydederek, “Elan önce evde tabletlere bağımlı olan çocuklarımız, şu an rehabilitasyon merkezlerimizden faydalanıyor ve hayat standartlarını henüz de ilerletiyor.” dedi.

Share: