Son an haberleri | Bakan Soylu: “Önümüzdeki 1 kamer içre bir faaliyetler yapacağız, Türkiye bunu ilk defa duyacak”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Önümüzdeki 1 ay ortamında bire bir operasyon yapacağız, Türkiye bunu ilk kez duyacak” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT 1’dahi yayınlanan Alişan ile Hayata Gülümse programına katıldı. Programda açıklamalarda kâin Aristokrat, Türkiye’üstelik 120’nin altında terörist kaldığını belirterek, “Bu 120 teröristin nerede olduğunu bildiğimiz için ‘Madem biliyorsunuz, bozukluk almıyorsunuz’ diyorlar. Haddinden Fazla ufak bir lokalde yüzlerce mağaranın olduğu benzeri coğrafya tasarruf edin, tığ oralara onların isimlerine yönelik bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Teslim olanların mektuplarını atıyoruz. Arada Sırada annelerini getirip orada megafonlarla davet yaptırıyoruz” dedi.

Nazır Aristokrat, “Tendürek Dağı saf, Kars Çömçe Madur arı sili. Karadeniz tertemiz. Kış operasyonlarına başladık. Aziz-Kuşatma operasyonları yapıyoruz. Karadeniz’bile ‘Terörist ne devir ati?’ Nerden ati diye Bayburt’tan, Gümüşhane’ye, Trabzon’a, Rize’ye ve Artvin’e büyüklüğünde dizge tedirginlik içerisindeydi. Biz bunlarla bire bir yerde karşılaşacağız beklentisi meze konusuydu. Bugün Karadeniz tertemiz, Bingöl tertemiz, Erzurum, Elazığ tertemiz. Buraların kırsallarında

yıldırıcı vardı. Hakkari ile Hatay arasında terör koridoru kurulmak isteniyor. Bu terör koridorunu dayamak amacıyla bizim karşımızdaki hep sistemler bunu desteklediler. Eğer biz Afrin’e Zeytin Dalı Operasyonu’nu yapmasak, DEAŞ’a cebin Fırat Kalkanı Harekatı’nı yapmasak, Hazar Pınarı Harekatı’nı yapmamış olsaydık şu anda Gaziantep’ten, Hatay’dan, Kilis’ten, daima karşıdan havan topu ve bomba yiyen ayrımsız anlayışla yüz yüze kalırdık. Tığ tıpkı taraftan içerde terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları daralttık. Kırsalda 120’nin altında terörist var, bu suret her an azalıyor. Burada Türkiye tarihinin bildirme balaban mücadelesini veriyor” diyerek konuştu.

“Bu sene yalnız 39 hayat yıldırı örgütüne katıldı”

Bu yıl hoppadak 39 kişinin yıldırı örgütüne katıldığını belirten Nazır Aristokrat, “Terörün finansmanını kestik. İstikrar vakit kaybetmeden hesaplı değildir, bir zamanda güvenlik istikrardır. Bu sene sadece 39 hayat yıldırı örgütüne katıldı, takkadak bire birlikte tahammülümüz bulunmayan. İknayla geleni direkt adalete teslim ediyoruz. Bu 120 terörist nerede olduğunu bildiğimiz amacıyla ‘Madem biliyorsunuz, neden almıyorsunuz’ diyorlar. Çok ufak bire bir lokalde yüzlerce mağaranın olduğu benzeri coğrafyada tasarruf edin, tığ oralara onların isimlerine yönelik bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Tasdik olanların mektuplarını atıyoruz” diye konuştu.

“Avrupa mızrap piyasasını PKK yönetiyor”

Bu yıl 90 milyon titrem asıl kenevir yakaladıklarını açıklanan Nazır Aristokrat, “Avrupa uyuşturucu piyasasını PKK yönetiyor. Avrupa’nın eroin raporlarında var. Göründüğünden elan iri bir tehditle karşı karşıyayız. Mızrap satıcısı şişman benzeri networkün büyük bire bir parçası. Oradan elde edilen para bilcümle acun maden piyasasını ayakta tutuyor” diyerek konuştu.

“Kullanılmayan binaların 103 binini yıktık”

Metamfetaminin insanın hem vücuduna hem aklına çoklu kötü etkileri olduğunu belirten Icra Vekili Soylu, “2016-2017 yıllarında kullanılmayan binalarla ilgili düzentileme yaptık. Bazı yerlerde uyuşturucunun yüzde 48’i buralarda kullanılıyor. Metruk binaların 103 binini kullanılmayan olmaktan çıkardık. Tarihi binaları rehabilite ettik, diğerlerini yıktık” ifadelerini kullandı.

Bataklık Operasyonu

Bataklık Operasyonu’na namına mevrut bire bir telefonla başladıklarını söyleyen Nazır Soylu, “Milyarlarca liraya umum kondu. Bu uyuşturucudan gelen gelire halk koyma operasyonuydu. Oralardan gelecek egemenlik kararları ile bu arada uyuşturucudan mevrut gelirlere ahali konmaktı misyon, o el da konulmuş oldu” dedi.

“Önümüzdeki benzeri ay içinde başka tıpkı işler yapacağız”

Önümüzdeki tıpkı ay içinde apayrı tıpkısı operasyon yapacaklarını ve Türkiye’nin bunu ilk kez duyacağını belirten Vekil Soylu, “Bu bile esrar ile ilgili. Devletin strateji ettiğini vatandaşımız bilsin. İçeri tıkıldığı ahit satıcının içerden çıkması ihtimali zordur. Tığ buna projeli işler diyoruz. Tıpkısı şebekeyi çözmemiz lazım. Arz şanlı projelerden biri narkolog oldu. Seçkin yakaladığımız mızrap satıcısına şekil verdik. Sen nerede kullanmaya başladın, temel baban var mı, kaç yaşında kullanmaya başladın? Sabık yıl 260 bin civarında gözaltımız vardı” diye konuştu.

“İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık”

Türkiye’nin maden üzerine riskli olan ilinin hangisi olduğunun belirlenmesi için benzeri tetkik başlattıklarını söyleyen Icra Vekili Aristokrat, “İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık. 15 Temmuz olduğunda Türkiye’da hapishanelerdeki maden kullanıp satanların sayısı 35 bin civarındaydı. Şu anda 115 binin üstünde. Biz bu mıhsıçtı mücadeleyi ortaya koymasaydık Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla karşı karşıya kalırdık. Avrupa ülkelerinde yaşayanların yüzdelik 28’i hayatında tıpkı sefer eroin kullanmış, bizde bu mehabet yüzdelik 3.1” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucunun doğudan geldiğini belirten Nazır Aristokrat, “Eroin, kök kenevir dediğimiz onun PKK ile büyü var. Doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i bir vakitler batıda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonra tığ uyuşturucunun yüzde 74-75’ini üç vilayette yakalıyoruz. Hakkari, Van, Ağrı. Orada kurduğumuz tümce muvaffakiyetli oldu. Türkiye’ye girmeden caydırıcı bire bir ağırlık ortaya koyduk. 2021’da 22 ton beyaz yakaladık, şu anda yakaladığımız ton 7.5 titrem. Ortalama uyuşturucuya tevessül yaşı Türkiye’üstelik 20’ydi. Türkiye’dahi mızrap kullananların yüzdelik 48’i evinde kullanıyor, 28’i kullanılmayan binalarda, yüzde 11’i arkadaşlarının evinde, yüzdelik 7-8’i arabada, yüzde 3’ü parklarda kullanıyor. Yüzdelik 55’inin uyumlu aynı işi var. Yüzde 91’inin esas ve babası yaşıyor. Yüzde 86.7’si familya fertleri ile birlikte yaşıyor. Eroin kullananlarının annelerinin yüzdelik 92’si ev kadını” dedi. – İSTANBUL

Share: