“Somali Kartalları” Mogadişu’daki Küçük Asya Kışlası’nda yetiştiriliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı (STGK), Somali’nin nitelikli askeri personel ihtiyacının karşılanmasına korkulu ulama sağlıyor.

Türkiye ile Somali arasında 2010’da imzalanan askeri alanda yetişek, teknik ve ilmî aksiyon birliğine yönelik çerçeve anlaşmadan itibaren başlayan süreçte, iki devlet ilişkileri Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ağustos 2011’dahi ülkeyi ziyaretiyle hızlandı.

Devamında imzalanan barışma, tören düzeni ve Hükûmet kararının peşi sıra STGK, 2017’üstelik Somali’ye ulaştı. Komutanlığın halen fariza yaptığı Küçük Asya Kışlası, 30 Eylül 2017’bile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akaret vasıtasıyla açıldı.

Hint Okyanusu kıyısındaki kışlada Somali düzenlilik kuvvetlerinin kurum, eğitim-öğretim, askeri enfrastrüktür ve lojistik sistemlerine yönelik düzeltme, bindi ve müzaheret faaliyetleri sürdürülüyor.

Ayrıca Somali Silahlı Kuvvetlerinin baştan yapılandırılmasına bindi üzere Somali Defans Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Bahir ve Albeni Kuvvetleri Komutanlıklarına danışmanlık yapılıyor.

Ülkenin subay ve astsubayları burada yetişiyor

STGK bünyesindeki Askeri Okul Komutanlığı, Somali’deki subay ve astsubay ihtiyacının karşılanmasına müteveccih balaban rol üstleniyor.

Lise öğrenimlerini bütünleyen Somalililerden keyif, fiziksel ustalık, imtihan ve telaki aşamalarını geçenler uyma eğitimlerinin bitmesiyle askeri öğrenci namına bu okula başlıyor.

Subay ve gedikli öğrenciler okulda ilk 6 kamer hızlandırılmış Türkçe eğitimi alıyor. Arkası Sıra astsubaylara tıpkısı, subaylara iki yıl terbiye veriliyor. Öğrencilere hikmet, kimya, hesap, elektronik beyin, askeri sıra, askeri coğrafya, harekat yönetimi, istihbarat üzere derslerin yanında yanaşık nizam, mekanik, nişancılık ve atış, muharebe düzenleri eğitimleri uygulamalı veriliyor.

Yıl böylelikle dahi askeri eğitim bilimi kampı ve Somali birliklerinde ana kara staj eğitimleri gerçekleştiriliyor.

Eğitimler Türk askeri personel ve Türkçe alim Somalili askerlerce veriliyor.

Faaliyetlerini 2017’den beri sürdüren Ekol Komutanlığından zabitan “mülazım”, astsubaylar “astsubay çavuş” rütbesiyle çıkışlı oluyor. Ati yıldan itibaren Türki tedbir sınıfının faaliyete geçmesiyle eğitim astsubaylar amacıyla iki, zabitan için üç sene olacak.

Mezun olan öğrencilerden Bahir ve Çekicilik Kuvvetleri Komutanlığına ayrılanlara bile bilek anlayışı ve ruh eğitimi veriliyor. Mezunlar, tıpkısı sonraki aşamada, iki talih arasındaki inikat mucibince Türkiye’birlikte dershane okulu eğitimlerine alınıyor.

Kışladaki etap binalarında Somalili askerlere silahların, teçhizatın ve askeri araçların hizmet ve onarımına müteveccih eğitimler birlikte veriliyor.

Saz eşliğinde “Çanakkale Türküsü”

Abes zamanlarında satranç oynayan subay ve astsubay eğitimindeki öğrenciler, Türkçe bilgilerini yükseltmek için lafız oyunu scrabble ile çatlak geçirebiliyor.

Öğrencilere Türkçe dersi, Yunus Emre Enstitüsünün görevlendirdiği hoca eliyle veriliyor.

Öğrenciler bu derslerde kimi vakit, öğretmenin çaldığı bağlama eşliğinde derslerde öğrendikleri “Çanakkale Türküsü”ne dahi haremlik ediyor.

Komandolardan oluşan “Kartal Taburları”

İlk mezunlarını 2018’da veren STGK Ilişki Yetişek Grup Komutanlığında ise erat 3 ay süreyle Türk askeri personel ve elan evvel STGK bünyesindeki askeri okullardan mezun olan Somalili askerlerden ana askeri eğitim alıyor.

Eğitimlerini başarıyla tümleç erbaş ve erat Isparta’da 10 hafta komando er eğitimine alınıyor ve kudretli olanlar, komando er brövesiyle ödüllendirilerek Somali Millî Ordusunda göreve başlıyor. Cebe, komütatör ve teçhizatları bile Türkiye vasıtasıyla sağlanıyor.

Bu askerlerin oluşturduğu ve Türkçesi “kartal” anlamına gelen “Gorgor Taburları”, ülkede güvenliğin sağlanmasında majör fariza üstleniyor.

Ülkedeki TSK personeli, bu taburların faaliyetlerini sonraki aşamada da izliyor. Türk askerlerinin strateji ettiği taburlara gerekseme halinde tazeleme eğitimleri veriliyor.

“Bacanak ve kardeş Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin seçkin ahit yanındayız”

STGK Komutanı Liva Kağan Dinçer, AA’ya yaptığı açıklamada, komutanlığın Türkiye ve Somali beyninde imzalanan düet anlaşmalar kapsamında 30 Ilkgüz 2017’üstelik Anadolu Kışlası’nda faaliyete başladığını belirtti.

Görevlerinin, Somali Silahlı Kuvvetlerinin teşkilat, eğitim bilimi-tedris, askeri enfrastrüktür ve geri hizmet desteğini tedarik etmek, ıslah etmek ve muavenet etmek olduğunu anlatan Dinçer, şöyle konuştu:

“STGK’bile, Somali’üstelik tanıdık adıyla TÜRKSOM’bile Somali Silahlı Kuvvetleri personeliyle alay malay Askeri Okul Komutanlığında subay ve gedikli, Angajman Terbiye Komutanlığında ise komando taburları yetiştirilmektedir. Buradan çıkışlı olan subay ve astsubaylar Türkiye’deki derslik okulları ve terbiye merkezi komutanlıklarında eğitimlerine devam etmekte, müteakiben Somali’ye dönerek bakir birliklerinde görevlerine başlamaktadır. Ilişki eğitimi kapsamında ise ana askeriye eğitimini tümler komando er taburları, komando er eğitimi üzere Isparta’ya gönderilmekte, eğitimlerini müteakip, Somali Silahlı Kuvvetleri saflarına katılmaktadır. Bu eğitimler dışında, eğitimini tamamlayarak kıtalarda fariza işleyen irtibat ve personele icap Küçük Asya Kışlası’nda icap gayrı kışlalarda tecdit eğitimleri yaptırılmakta, ilave terbiye ihtiyacı ortaya çıktığında Somali’üstelik veya Türkiye’dahi terbiye ve kurslar verilmektedir.”

Dinçer, ayrıca Somali Savunma Bakanlığına, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığına, bukağılık komutanlıklarına ve eğitimini tamamlayarak ülkedeki silahlı kuvvetlere katılan birliklere birlikte müşavirlik yaptıklarını ifade etti.

Dinçer, “7 abuhava, 3 kıtaya hazar, huzur ve adaleti getiren atalarımızdan aldığımız ilham, yüreğimizdeki atılganlık ve kahramanlık ateşiyle, asil Türk milletinin polat pençeleri, aslanları bizler, bacanak ve cömert Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin seçkin antlaşma yanındayız.” dedi.

Küçük Asya Kışlası Esenlik Merkezi

Anadolu Kışlası’ndaki Keyif Merkezi, yalnızca birlikteki Türk askerlere değil, burada eğitimlerini sürdüren Askeri Okul Komutanlığı ve Bağlantı Terbiye Grup Komutanlığındaki askeri öğrencilere da afiyet hizmeti sunuyor.

Acil engelleme odası, tıbbi rasat odası, laboratuvar, otacı odası ve eczanenin bulunduğu revirde; otacı, diş hekimi, esenlik personelinin arasında bulunduğu 12 personel fariza alıyor.

Türkiye’ye gönderilecek askerlerin hepatit, menenjit, suçiçeği, kazıklı humma aşıları bile burada yapılıyor.

Sağlık Merkezi Amiri Ehlivukuf Doktor Albay Rabıt Ege, Anadolu Kışlası’nda fariza özne Somali Türk Silahlı Kuvvetleri personeline; subay, astsubay ve erlerine, Askeri Ekol Komutanlığında tahsil gören Somalili öğrencilere, TSK personeline ve buradaki sivil çalışanlara araştırma, tedavi, yardımcı sağlık, tıbbi laboratuvar ve görüntüleme hizmeti verdiklerini, ayrıca diş polikliniğinde dudak ve aut sağlığı hizmeti sunduklarını anlattı.

AA, “Kartal Taburları”nın tazeleme eğitimlerini görüntüledi

Anadolu Kışlası’ndaki eğitimlerini tamamlayarak Somali Silahlı Kuvvetlerine karışma olan “Kartal Taburları”na geçen günlerde Türk askeri personel eliyle verilen tecdit eğitimlerini AA ekibi üstelik strateji etti.

Terbiye kapsamında bu taburlarda memur askerler, meskun mahallerde savaşma, sızdırılmış parkurundan intikal, pusu ve pusudan kurtulma, dil inme binme, tüfeğe hakimiyetin esasları, mekanik, nişancılık ve atış ile cebe sıfırlama kabil eğitimlerden geçirildi.

Meskun mahalde savaşma eğitimi sırasında patlayıcılar ve sis bombaları kullanıldı. Türk askerlerin nezaretindeki eğitim sırasında hedefin içeride bulunduğu varsayılan habbe kapısının patlayıcıyla tahrip edilmesinin peşi sıra askerler, hedefin etkisiz arkaç getirilmesine müteveccih tatbikat gerçekleştirdi.

Ayrıca Türk sıhhiye personeli, savaşma şartlarında dertli kişinin hayatını kurtaracak ilk yardım müdahalelerini maket üzerinde gösterdi.

Türk askerinin tatbikatları

AA ekibinin ayrıca bulunduğu tam Türk askerleri de kâh tatbikatlar gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının iştiraki ASELSAN vasıtasıyla, yerli ve milli imkanlarla üretilen seyyar havan topu tayin radarı SERHAT’ın konuşlu bulunduğu ayrıca, beklenen havan topu saldırısına müteveccih tatbikat yapıldı.

Havan tespit radarının uyarısıyla alarmın verilmesi, saldırının geldiği yerin koordinatının tespiti ve imhasına yönelik tatbikatın dışında, komutanlıktaki apansız engelleme mangasının alarm durumundaki harekatına ait birlikte manevra gerçekleştirildi.

Share: