Soğan rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdü

Yozgat’ın artağan toprakları ile dikkat calip bölgelerinden olan Aydıncık ilçesine sadık Kubbe ovada soğan üretiminde 25 bin ton rekolte beklenirken geçtiğimiz sene tarlada 80 kuruşa satılan soğanın kilogramı bu yıl 4 liradan satışa sunuluyor.

Türkiye’nin kocaman soğan istihsal merkezlerinden biri olan Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde soğan hasadı başladı. İlçeye ilişkin Kubbe arızasız bölgesinde bu yıl 4 bin 300 hektar alana soğan ekimi gerçekleştirildi. 25 bin titrem rekoltenin beklendiği Aydıncık ilçesinde, tarlada 4 liradan satışa verilen soğan, hem verimi hem birlikte fiyatıyla üreticisinin dahi yüzünü güldürdü.

Hatay’dan Yozgat’ta mevrut mevsimlik işçiler de soğan sökümü üzere günün geçmiş ışıklarıyla gelişigüzel tarlaların yolunu tutuyor. İşçiler sökümünü yaptıkları soğanları, çuvallara doldurarak satışa amade ayla getiriyor ve tırlara yüklenen soğanlar satma üzere yurdun ciharıyek yanına gönderiliyor.

Binlerce soğan çuvalının meydan aldığı kırmızıya bürünen tarlalar da dron ile görüntülendi.

Soğan üreticisi Mualla Acar güzeşte yıla kıyasla soğan üretiminde çoğalma olduğunu söyleyerek, “Hasadımız mebzul, bu yıl yaklaşık 40 dekar soğan ektim. Kısaca 160 ton soğan aldım. Bu sene hem kıymet hem de ürün çokça ongun. Güzeşte yıl soğanın kilogramını 40 ila 50 kuruş arasında sattık, bu sene 4 ila 5 liralık arasında satılıyor. Ürettiğimiz soğanlar az içre bir nice ile gidiyor. Soğanlarımız haddinden fazla nitelikli. Göz yaşartan soğan bu sene yüzümüzü güldürdü. Hem mahsul hem denk yönüyle yüzümüz güldü” dedi.

Hatay’dan mevsimlik iştirakçi namına gelen İsmail Basatemir ise “Hatay’dan geliyoruz ekincilik işçisiyiz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. 50-60 sevimli geldik. Burada soğan, kumpir işi yapıyoruz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz, çadırda kalıyoruz. Hasat başladığı zaman geliyoruz bitince da memleketimize anlayışsız dönüyoruz. Bir birey günce 300 liraya büyüklüğünde yevmiye alıyor. Geçimimizi buradan sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Kerim dahi bu sene kaymakamlık genelinde 25 bin ton civarı soğanda rekolte beklendiğini söyleyerek, “Bu yıl soğan verimi güzeşte yıllara kıyasla henüz de arttı. Denk adına da çiftçiyi memnun edecek durumda. Sabık yıllarda sayı farkı yerine 4-5 titrem mahsul alınıyordu, bu yıl dekar başına 6-7 titrem ürün elde edilmesi bekleniyor. Kubbe ovada bu yıl 4 bin 300 hektar alana soğan ekildi. Buradan üstelik yaklaşık olarak 25 bin titrem kabil nişane elde edilecek. Bu da kamyon bazında hesaplandığında bin 250 kamyona mukabele ediyor. Kümbet ovamızdan bu ürünler Türkiye’nin temas noktasına ulaştırılıyor. Sofralarda insanımızın ağzını acıtsa birlikte çiftçilerimizin yüzünü bu yıl güldürdü. Eli Nimetli benzeri yıl geçirdik. Bu yıl soğan üretiminde çiftçilerimizin yüzü gülüyor hem ürün açısından hem birlikte bedel açısından. Soğan şu dakika tarlada 4-5 liralık arasında satımına başlandı” ifadelerine yer verdi. – YOZGAT

Share: