Soğan rekolte ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdü

Soğan rekolte ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdü

YOZGAT Yozgat’ın artağan toprakları ile dikkat çeken bölgelerinden olan Aydıncık ilçesine merbut Kubbe ovada soğan üretiminde 25 bin titrem rekolte beklenirken geçtiğimiz sene tarlada 80 kuruşa satılan soğanın kilogramı bu yıl 4 liradan satışa sunuluyor.

Türkiye’nin mefret soğan istihsal merkezlerinden biri olan Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde soğan hasadı başladı. İlçeye tutkun Kümbet stabil bölgesinde bu yıl 4 bin 300 hektar alana soğan ekimi gerçekleştirildi. 25 bin titrem rekoltenin beklendiği Aydıncık ilçesinde, tarlada 4 liradan satışa sunulan soğan, hem verimi hem üstelik fiyatıyla üreticisinin bile yüzünü güldürdü.

Hatay’dan Yozgat’ta mevrut mevsimsel işçiler üstelik soğan sökümü amacıyla günün önce ışıklarıyla gelişigüzel tarlaların yolunu tutuyor. İşçiler sökümünü yaptıkları soğanları, çuvallara doldurarak satışa hazır ağıl getiriyor ve tırlara yüklenen soğanlar satış amacıyla yurdun dört bir yanına gönderiliyor.

Binlerce soğan çuvalının kayran aldığı ve kırmızıya bürünen tarlalar birlikte drone ile görüntülendi.

Soğan üreticisi Yüce Enerjik güzeşte yıla oranla soğan üretiminde çoğalma olduğunu söyleyerek, “Hasadımız gür, bu sene kısaca 40 dekar soğan ektim. Kestirmece 160 ton soğan aldım. Bu sene hem değer hem birlikte mahsul çokça gür. Sabık sene soğanın kilogramını 40 ila 50 kuruş beyninde sattık, bu yıl 4 ila 5 teklik beyninde satılıyor. Ürettiğimiz soğanlar güçlükle süresince birçok ile gidiyor. Soğanlarımız haddinden fazla birinci sınıf. Ayn yaşartan soğan bu yıl yüzümüzü güldürdü. Hem ürün hem değer yönüyle yüzümüz güldü.” dedi.

Hatay’dan sezonluk işçi yerine gelen İsmail Basatemir ise, “Hatay’dan geliyoruz tarım işçisiyiz. Geçimizi buradan sağlıyoruz. 50-60 hayat geldik. Burada soğan, kumpir işi yapıyoruz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz, çadırda kalıyoruz. Hasat başladığı devir geliyoruz bitince de memleketimize kavrayışsız dönüyoruz. Aynı gönül günce 300 liraya büyüklüğünde yevmi alıyor. Geçimimizi buradan sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Aydıncık Şehremini Ahmet Alicenap üstelik bu yıl kaza genelinde 25 bin ton civarı soğanda rekolte beklendiğini söyleyerek, “Bu sene soğan verimi güzeşte yıllara nazaran daha da arttı. Bedel adına ta çiftçiyi memnun edecek durumda. Güzeşte yıllarda ortalama olarak 4-5 ton mahsul alınıyordu, bu yıl dekar başına 6-7 ton mahsul elde edilmesi bekleniyor. Kubbe ovada bu yıl 4 bin 300 hektar alana soğan ekildi. Buradan de kısaca adına 25 bin ton üzere im elde edilecek. Bu üstelik kamyon bazında hesaplandığında 1.250 kamyona karşılama ediyor. Kümbet ovamızdan bu mahsulat Türkiye’nin seçme noktasına ulaştırılıyor. Sofralarda insanımızın ağzını acıtsa üstelik çiftçilerimizin yüzünü bu sene güldürdü. Bol aynı yıl geçirdik. Bu yıl soğan üretiminde çiftçilerimizin yüzü gülüyor hem mahsul açısından hem da karşılık açısından. Soğan şu an tarlada 4-5 liralık ortada satımına başlandı.” ifadelerine saha verdi.Share: