Sivas, Nazır Varank’tan beklediği müjdeyi alamadı

Sivas, Bakan Varank’tan beklediği müjdeyi alamadı

Sivas’ın tamamının çekicilik çerçevesine alınmasını bekleyen Sivaslı yatırımcılar, Icra Vekili Varank’ın aksi açıklaması ile bekledikleri müjdeyi alamadılar

SİVAS – Sivas’ın tamamının cazibe çerçevesine alınmasını muntazır Sivaslı yatırımcılar, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın hırçın açıklaması ile bekledikleri müjdeyi alamadılar.

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sivas Nuri Demirağ Kombinasyon Sanayi Bölgesinde düzenlenen toplu açım, esas atma ve düz tahsisi törenine katıldı.

Düzenlenen törende geçmiş konuşmayı Sivas Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Anlaklı Özdemir yaptı. Özdemir konuşmasında Sivas’ta yatırımcıların merakla beklediği hava bölgesi çerçevesinin genişletilmesi konusuna değinerek, “Hava merkezi çerçevesinin bütün ilimizi kapsayacak şekilde genişletilmesi istem ve talebimizdir. Tığ dahi sizlerden bugünkü programlarımız dahilinde bu müjdeyi alabilirsek sanayicimizin ve tüccarımızın ne denli mutlu olacağını da sizlerle tutmak istiyorum” dedi.

“Türkiye son 300 yılın en canlı dönemindedir”

Törende mütekellim SELIM Tümen Kol Başkanı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmayan, Türkiye’nin son 300 yılın sunu ateş parçası döneminde olduğunu ifade ederek, “Bu yılın evvel 9 ayında Türkiye’birlikte kurulan iştirak sayısı 100 bin 945, kapanan iştirak sayısı birlikte 15 bin 864 ahiret yolculuğu olduğu kabil veladet üstelik var. Tevellüt olduğu kadar ölüm da var. Kapanan iştirak olduğu kabil açılan şirketler bile var. Bütün istihdam Ağustos kocaoğlan itibariyle 30 milyonu geçti. Türkiye ekonomisi faal, uran ve bakım sektöründe kuvvetli bire bir altyapımız var. Yeniliklere hızla adapte olabilen gailesiz tıpkı nüfusumuz var. Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlının sonuç 200 yılı ve Cumhuriyet dönemiyle birlikte serencam 300 yılın sunu dinamik dönemindedir” dedi.

Vekil Varank’tan Mehabetli Babacan’a gönderme

Icra Vekili Varank konuşmasında Türkiye’nin dünyada hareketli olan krizden çıkacağını belirterek, “Türkiye kararlı tıpkısı şekilde hedeflerine akla yatkın ilerlemeye devam ediyor. Serencam 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde herhangi bir tür sınavdan alnımızın akıyla çıkmayı başardık. 2008 toptan krizini hatırlayın. Devasa bankaların battığı, Avrupa’nın sunma balaban ekonomilerinin sarsıldığı benzeri düzlem vardı. İrlanda, Portekiz ve Yunanistan dış borçlarını ödeyemeyecek tıpkı noktaya gelmişti. Tığ bu tahakküm dönemi belli belirsiz sıyrıklarla atlattık. Sayın Cumhurbaşkanımız 2008 yılında ‘bu kriz bizi teğet geçecek’ dediğinde kimesne inanmadı. Bizim aramızdaki arkadaşlarımız birlikte inanmadı. Mehabetli Babacan o antlaşma diyordu ki ‘bu akse bizi teğet geçecek lütfen demeyelim’ amma gördük ki 2008 krizini sunu akilane şekilde müdür ülkelerden aynı tanesi Türkiye olmuştur. Arkası Sıra ekonomimizi kasteden Gezi olaylarını yaşadık. Sonrasında ülkemizi ağız ağıza teslim almaya çalışan basık darbe girişimini bütün birlikte püskürttük. Bunların herhangi bir biri ekonomimiz üstünde çetin baskılar oluşturdu. Maatteessüf dünyamız zaman birlikte 100 yılın en şişman ekonomik sınavı ile karşı karşıya. Pandeminin arkası sıra Rusya- Ukrayna savaşının yıkmacı soylu erki etkileri kamu hızıyla sürüyor. Tığ de maalesef bu krizden beş altı ya üstelik çokça etkileniyoruz. Ancak tığ Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2008 krizinden bittabi büyüyerek çıktıysak, pandeminin ve cidal ortamının getirdiği bu global çalkantıdan üstelik Allah’ın izni ile çıkma güce sahibiz” ifadelerini kullandı.

“Kılıçdaroğlu benden az buçuk çekiniyormuş”

Icra Vekili Varank, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun ‘fabrika yapılmadı’ şeklindeki eleştirilerine değinerek, “Mümasil zamanda Sayın Kılıçdaroğlu Sivas’a geldi. Burada bire bir bando açıklamalarda bulundu. Dedi ki ‘şu 19 senede Sivas’ta açılan tek üretimevi mı var.’ Bakın bugün biz 10 kıta temel atma yapıyoruz. 11 tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu arazide kurulması üzere 58 müteşebbisimize yerlerini konfirmasyon ediyoruz. Ama halen birileri ‘devlet fabrika kursun’ diyorsa o devirler eskide kaldı. Demincek tığ bir fabrikamızın içerisindeyiz. Biz üstelik fabrika kurarak bu fabrikamıza rakip mi olalım. Beyefendi o kadar evvelden kalmış ki diyor kim ’19 yılda devletin kurduğu biricik çimento fabrikası mı var.’ İnsaf, şu anda Türkiye dünyadaki en iri 5 çimento üreticisinden biri. Dünyada sunma çok çimento ihracatı yapan 2. devlet. Halen devletin çimento fabrikası kurmaya ihtiyacı mı var. Ben Ankara’dan kullanılmamış KİT’ler oluşturmaya başlarsam sakıncasız olun bu ekonomi yürümez hale gelecektir. Biz özel sektörü desteklemeye devam edeceğiz. Sayın Kılıçdaroğlu üretimevi kabul etmek istiyorsa ben buradan kendisine davet yapayım. Biliyorsunuz benden az buçuk çekiniyormuş, ego gelmeyeyim, buradaki 58 fabrikanın temel atma törenine siz kendisini çağırma edin. Gelsin o törende sizlerle bu arada bulunsun, ben de gelmeyeceğim çekinmesine gerek yok. Gelsin baksın bakalım Türkiye’bile envestisman oluyor mu olmuyor mu? Fabrikalar açılıyor mu açılmıyor mu” diye niteleyerek konuştu.

“Sinerjiyi dağıtmayalım”

Nazır Varank konuşmasında, yıpranmamış kurulan Nuri Demirağ Birleştirme Sanayi Bölgesi’nin hava merkezi çerçevesine alınıp Sivas’ta mevcut ayrıksı birleştirme sanayi bölgelerin alınmaması ile bir el sınırları içerisindeki yatırımcıların bire bir teşviklerden yararlanamaması üstüne mevrut kül Sivas’ın elektrik merkezi zar edilmesi taleplerine değinerek, “Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi çok hususi bire bir proje. Elan önceki geldiğimde burada yersiz bir yerey vardı. Deminden ise istihsal yapmaya başlayan firmalar var. Bu sinerjiyi bizim dağıtmamamız geçişsiz. Burada milyonlarca metrekare boş arazi var. Gelin şu kombinasyon sanayi bölgesini tıpkı dolduralım, envestisman ve istihdamlar başlasın sonradan biz Sivas’ın ihtiyaçlarını baştan değerlendiririz. Sivas 1. Organize Endüstri Bölgesinde 1 tane da gereksiz parsel yokken oraya yatırımcıyı zaten nasıl çekeceğiz. Elkızı burada arazimiz var sinerjimizi burada yoğunlaştıralım” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından açım ve esas atmalar gerçekleştirilerek Nuri Demirağ Organize Uran Bölgesi’nde 58 üretimevi için yapılan saha tahsislerinin belgeleri dağıtıldı.

Share: