Şişman Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’birlikte 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında tören düzenlendi.

Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Vali Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda devam törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra değişik etkinlikler gerçekleştirildi.

3. Piyade Eğitim Tuğgeneral Komutanlığı Personel Binbaşı Ufuk Arabacı, törende yaptığı konuşmada, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına temel yapılanma fail 30 Ağustos 1922’de kazanılan büyük zaferin kazanılmasının dürüst gelgel ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Asil Türk milletinin ve alp Türk ordusuyla birlikte varlığı ve vatanına kast edenlere alın eksiksiz 100 yıl geçmiş alplık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudret ile yeniden dirilerek topyekun varoluş mücadelesi verdiğini vurgulayan Arabacı, “Sunulan savaş ile tarihte eşine birkaç rastlanır aynı utku kazanmıştır. Eren yurdumuza ve bağımsızlığımıza kast fail antagonist kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu benzersiz tıpkı iz olan bu zaferin herhangi bir safhası tek biricik düşünülmüş, müstahzar ve yönetilmişti.” dedi.

Muğla

Muğla’dahi Menteşe Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Orhan Besili ve Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çelenklerin sunulması, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrencilerin koşuk okuyup el oyunları gösterisi sunduğu izlence, merasim geçişiyle sona erdi.

Muğla İl Kurnaz Komutanlığı Komando Er Taburu tören geçişi gerçekleştirdi.

Törene, DÜRÜST Öğür Muğla Mebus Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Cerbezeli, İl Uyanık Komutanı Liva Mürtefi Gemalmaz, İl Güvenlik Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile hava müdürleri, politik partilerin temsilcileri ve şehit yakınları de katıldı.

Meydandaki törenin peşi sıra Muğla’daki şehitliklere karanfil bırakılıp yakarış edildi.

Isparta

Isparta’dahi 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda Vali Entelektüel Baruş, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mustafa Kahraman, Belediye Reisi Şükrü Başdeğirmen Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ilbay Baruş, merasim birliklerini ve katılan vatandaşları selamladı.

Şiirlerin okunduğu törende, Hızırbey Ortaokulu öğrencilerinden oluşan el oyunları grubu gösteri yaptı.

Merasim, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ve tören birliklerinin geçişinin ardından sona erdi.

Burdur

Burdur’daki merasim, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ilbay Yüce Arslantaş’ın Valilikte alay tebriklerini kabul etmesinin arkası sıra Gazi Atatürk Stadyumu’nda bayrama katılan askerlerin, öğrencilerin ve halkın bayramı kutlandı.

Burdur Osmanlı Mehter Takımı’nın gösteri sunduğu programda, öğrenciler umum oyunu oynadı. Merasim, askerlerin ve öğrencilerin argıt yürüyüşüyle tamamlandı.

Share: