Şırnak’taki yer yağı keşfine ilgili Icra Vekili Fatih Dönmez’den heyecanlandıran açıklama: Son dönemin bildirme büyüklerinden biri olanaklı

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı monitör programında gündeme ilişik açıklamalarda bulunurken, Şırnak’ta yapılan yer yağı keşfiyle ilişkin konuştu. Bölgede yaklaşık 1 yıldır sismik araştırmalara deniz verildiğini belirten Dönmez, “Hamdolsun askerlerimizin, düzenlilik personelimizin orada çıktı terörü temizlediği bölgelerde deminden sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günce 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve konusunda çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“KARADA YAPILMIŞ YERYÜZÜ BALABAN KEŞİF OLABİLİR”

Gabar Dağı’nın benzeri eksantrik bölgesinde ölçülü sismik çalışmaların de tamamlanmak amacıyla olduğunu kaydeden Dönmez, “Orada sezme gayeli sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Gâh rakamlar artikülasyon ediliyor ama netleştirmeden üstelik ifşa etmek istemiyoruz. Çünkü tıpkısı cirim artikülasyon ettiğimizde doğruluğuna güvenli olmamız geçişsiz amma ümitliyiz türkçesi, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda bile göreceksiniz sonuç dönemde karada mamul bildirme büyük keşiflerden birisi tür. Bunun amacıyla az buçuk henüz zamana ihtiyacımız var. Biraz daha bekleyelim. Çalışmalar tamamlanınca inşallah onu üstelik açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

“GÜNLÜK 65 BİN VARİL PETROL ÜRETİYORUZ”

Bakan Dönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Orada şu anda 4 kuyuda istihsal var. Beşinci kuyuda sondaj tamamlandı. Rüfeka üretime alacaklar. Oradaki günlük üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Peki Türkiye’nin toplam üretimi ne büyüklüğünde? Biz 1200 kuyudan günce 65 bin varil petrol üretiyoruz. Bu sahaya ilgilendiren rezerv tespit çalışmaları tamamlandıktan sonradan birçok kuyu daha açabiliriz. Buna bakacak arkadaşlarımız.

“PETROLÜN KALİTESİ İYİ”

Petrolün kalitesi birlikte berenarı ongun. Zımnında bizim o bölgede biraz elan yoğunlaşmamız gerekiyor. Tetebbu ekiplerimizi o bölgeye yönlendirdik. Onlar dahi inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ilişkin rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız.

YUSUFELİ’NDEN YILLIK 5 MİLYAR LİRA GELİR

Yusufeli Barajı şu anda su tutmaya başladı. 568 megavatlık kurulu güce topluluk. Yıllık 1,7 milyar kilovatsaat civarında zindelik üretimi yapabilecek. Ora büyükçe 2,5 milyon insanımızın elektriğini bir tane başına karşılayabilecek bire bir potansiyele eş. Almanak 5 bilyon liralık civarında tıpkısı geliri olacak.” diye konuştu.

KENDİSİNİ 7 YILDA AMORTİ EDECEK

Yusufeli’da baraj nedeniyle bölgenin taşınması, altı yapı ve konutlara harcanan paranın kestirmece 35 milyar liralık olduğuna bel eden Icra Vekili Dönmez, projenin kendisini 7 yılda amorti edeceğini söyledi.

Share: