Şırnak’ta HEM kurslarından sene içerisinde 97 bin kursiyer faydalandı

Şırnak’ta sene içerisinde Umum Eğitimi Merkezleri (HEM) bünyesinde el genelinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyer yararlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Süslü, kentteki merkezi gezdi, kursiyerlerle dostane etti.

Apiko, yıl içerisinde merkezler bünyesinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyerin faydalandığını söyledi.

Kent merkezi ve ilçelerdeki merkezlerde kurulan eş merkezlerinde kadınların ürettiği ürünlerin satışının gerçekleştiğini tamlayan Apiko, şunları kaydetti:

“Merkezlerimizde, okuma çit, şal-şapik, sergi, terviç yetiştirme kursları kadar onlarca kursumuz var. Üretim ve istihdama müteveccih pahal çalışmalarımız var. Bugün meslek liselerimiz fabrika üzere üretim yapıyor. Şal-şapik atölyemiz dar dışına dış satım yapıyor. 540 bin nüfusunun 5’te biri el eğitim merkezlerimizden faydalanıyor. Bu çok tehlikeli tıpkısı cirim ve bu rakamı tasarruf etmek istiyoruz.”

Vatandaşların merkezlerde oluşacak taleplerini da karşılamaya hazır olduklarını ifade fail Süslü, istihsal ve istihdamın önemini bildiklerini, Il talimatıyla çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Derli Toplu, “Hep umum terbiye, mesleki eğitim bilimi merkezlerimizde ve çığır liselerimizde tek amacımız üretim ve istihdam olacak. 2023’te çokça ağır ayrımsız rakama ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Share: