Şırnak’ta ‘Dünya Engelliler Günü’ seyretme ve raks gösterileriyle kutlandı

Şırnak’ta ‘Dünya Engelliler Haset’ temsil ve dans gösterileriyle kutlandı

ŞIRNAK – Şırnak’ta 3 Antrakt Acun Engelliler Günü, mânialı bireylerin değişik temaşa ve raks gösterileriyle kutlandı.

Programda mütekellim Şırnak Valisi Osman Bilimci, hususi insanlarla ve bu pir insanları özel gününde, tek engeli sıfır insanlar, güya her günün böyle bedii üzere arkaya bakılmadan gidildiği ifadelerinde bulundu. Ilbay Bilim Adamı, “Türkiye nüfusunun 8 milyonun mânialı olduğunu düşündüğümüzde, bunların de yarısı sonradan özürlü olduğunu düşündüğümüzde, hepimizin birer engelli adayı yerine, mânialı kardeşlerimizi vukuf ve gelişigüzel anını hissetmemiz gerekiyor. Ülkemiz engelliler anlamında çok yoğun mesafeler intaç etti. Vaktiyle devletin her hangi tıpkı yasasıda yoktu, desteği da yoktu” dedi.

“Vaktiyle aileler sakat çocuklarını evlerden yararlanmak istemiyorlardı” diyen Ilbay Bilgin, “Çok şükür bu dönme engellilerin temas soy maşından tutun, bakılmasına kadar devletimiz arz ücra köyünden arz merkezi yere büyüklüğünde değme birini sahipleniyor. Dünyada örnek olabilecek icraat yapıyor. Sakat okulları ile gestalt ve ilçelerde çalışmalarımız bitmeme ediyor. Özürlü kardeşlerimizin eğitime ihtiyaçları var. Sivil topluluk kuruluşları ve farklı vatandaşların duyarlılığı ve farkındalığı artırmalıyız. Bizler çabucak bu günlerde değil, herhangi bir dolaşma hatırlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Etkinlikte, mânialı füru vasıtasıyla türlü temaşa ve dans gösterileri yapıldı.

Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kurultay ve Kültür Sarayı Salonunda planlı etkinliğe, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Aldatma, İl Emniyet Müdürü Kerem Dalman, gurur müdürleri, engelliler ve aileleri katıldı.

Share: