Şırnak’ta 14 köyde metruk okullar “Köy Dirim Merkezi”hangi dönüştürüldü

Şırnak’ın rustik bölgelerinde işsiz durumdaki meslek binaları, Milli Yetişek ile Ekincilik ve Orman Bakanlıklarının işbirliğiyle planlı proje kapsamında, Karye Yaşam Merkezi kendisine hizmete açıldı.

Şırnak’ın minval ile Silopi, Uludere, İdil, Güçlükonak ve Cizre ilçelerine sınırlı 14 okulu Köy Dirim Merkezi’ne dönüştürüldü.

Vali Osman Âlim, merkeze ilişkin Başağaç köyünde Başağaç Karye Hayat Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Âlim, burada yaptığı konuşmada, kent genelinde 14. karye hayat merkezini hizmete açtıklarını söyledi.

Kullanılmayan okulları köy yaşam merkezi olarak kırsalda ateş parçası vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Bilimci, “Merkezler, halı tekstil atölyeleri, ayrıntılar için aktivite ve zeka oyunları atölyeleri ve karye halkı amacıyla toplumsal alanları barındırıyor. Merkezler ilerleyen dönemlerde köy halkının henüz şuurlu tarımsal operasyon gerçekleştirmesi amacıyla lazım eğitimlerin verilebileceği bir kalıp kendisine düşünülüyor. Aynı zamanda köydeki genç nüfusun üstelik faydalanabileceği spor aktiviteleri olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Bilimci, daha sonraları köy meydanında vatandaşlarla bire bir araya geldi.

Programa, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mirza Apiko, İl Müftüsü Ahmet Istek, Ahali Eğitimi Merkezi Müdürü Mutlu Erkan, AK Fırka Genel Şekil Eş Kolları MKYK üyesi Hatice Atan da katıldı.

Share: