Şırnak’ta 12 kurumdan personelin katılımıyla KBRN tatbikatı yapıldı

Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Hat Kapısı’nda Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) Vadi Tatbikatı gerçekleştirildi.

Habur Sınır Kapısı’nda yapılan tatbikatta, senaryo gereği, 112 Ivedili Davet Merkezine nişadır ruhu gazı haiz tıpkısı tankerin kaza yaptığı ihbarı üstüne bölgeye AFAD, UMKE, itfaiye aracı ve ilişkin gelgel personelleri sevk edildi.

Ekiplerce lazım yol, kasaba ve saha güvenlik önlemlerinin alınmasıyla koruyucu urba giymiş kurtarma personeli marifetiyle gazdan etkilenen 3 kişiye müdahale edilerek hastaneye sevkleri sağlandı.

12 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta, kısaca 120 personel görev aldı.

Silopi Kaymakamı Cihat Çalıştırıcı, programda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığınca 2022 yılının manevra yılı olması dolayısıyla bölgenin önemli noktasında tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Habur Hat Kapısı’nın değme güzeşte dönem kalan ticaret hacmi ile mukannen riskleri birlikte barındırdığını tamlayan Antrenör, şunları aktardı:

“Burası günce averaj 4 bin 500 tırın antre huruç yaptığı aynı çizik kapısı. Bunun birlikte günlük 15 bin sâri girişinin sağlandığı çok muhteşem ayrımsız eşkâl. Bu anlamda AFAD, güvenlik güçlerimiz ve vatandaşlarımızın güvenliği bizim için çokça mehabetli benzeri seviyede. Bu ölçekte ayrımsız manevra hep personele eke tecrübeler kazandıracak. Burada rastgele kurumdan personelle beraberiz. Manevra için emeği sabık arkadaşlara teşekkürname ediyorum.”

AFAD İl Müdürü Yenmiş İşlek üstelik ülkenin majör benzeri ticaret merkezi ve değme tür aracın methal sorti yaptığı cızık kapısında tatbikat yapmalarının koca olduğunu belirtti.

Kapıda kimyasal yön haiz araçların birlikte olduğunu bildikleri için tatbikat yaptıklarını nâkil İşlek, şunları kaydetti:

“Burada çalışanlar açısından da tıpkısı farkındalık oluşması üzere KBRN tatbikatı gerçekleştirdik. Afetlerin benzeri kısmı katıksız sebeplerden oluşmuyor, herif kaynaklı afat bile yaşanabiliyor. Irak sınırında bire bir tatbikatın olmasını önemsiyoruz. Burada dallı güllü yüzlerce gümrük vikaye memuru var ve onlar için bu etkinlik ayrımsız farkındalık oldu. Kimyevi yüklü benzeri tankerin olması yerinde kuşkusuz davranılması gerektiği için bilgelik sahibi oldular. Haddinden Fazla muvaffakiyetli ayrımsız tatbikat gerçekleşti.”

Programa, İpekyolu Gümrük ve Aut Tecim Mıntıka Müdürü Alp Rekiz, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Cengiz Ermiş, Diyarbakır AFAD İl Müdürü İlhami Yakalamak, Silopi İlçe Jandarma Karakol Komutanı Binbaşı Baturay Mutlak Dehri, Habur Gümrük Müdürü Orhan Güngör, Habur Geriden Geriye İstihbarat Müdürü Taner Çavuşoğlu, Habur Kişmiri Hudut Yazıhane Kapısı Müdürü Galibiyet Şenocak, Gümrük ve Tecim İşletmeleri Müdürü Vedat Delicesine ve kurum temsilcileri katıldı.

Share: