Şırnak ve mekân illerde yeni eğitim bilimi tedrisat yılı başladı

Şırnak, Mardin, Bingöl ve Batman’bile bakir eğitim tedrisat yılının başlaması nedeniyle tören düzenlendi, okullarına mevrut öğrenciler dersbaşı yaptı.

Yaz tatilinin ardından arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu cıvıl cıvıl öğrenciler İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra sınıflara alındı.

Şırnak Eşkal İstiklal İlkokulu’nda planlı törene katılan Vali Osman Bilimci, yeni yetişek öğretim yılının, şehir genelindeki 150 bin mektepli ve 9 bin 200 öğretmene dobra olmasını diledi.

Yetişek öğretimin önemine bel eden Bilim Adamı, öğrencilerin, geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Âlim, okullardaki fiziksel imkanların geçmişle karşılaştırma edilmeyecek derecede iyileştirildiğini anlatım ederek, yetişek talim altyapısının güçlendiğini söyledi.

Derslik başına düşen öğrencisi sayısının bile sayı farkı 24 olduğunu dile getiren Âlim, “İnşallah çocuklarımızı arz dolgunca şekilde yetiştirerek ülkemizi elan faziletkâr seviyelere taşıyacağız.” dedi.

Vali Âlim, öğretmenler, öğrenciler ve veliler için eskimemiş eğitim bilimi talim yılının dobra olması dileğinde bulundu.

Daha sonra önce öğüt zili çaldı.

Programa, Şehremini Mehmet Yarka, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Tetik, İl Inanma Başöğretmen Vekili İbrahim Çıldır ve çekicilik müdürleri katıldı.

Mardin

Elifana Mehmet Vaziyet İlkokulu’nda planlı programda çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, yeni eğitim bilimi tedris yılının ülkeye ve millete uz olmasını diledi.

“Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlayacağımız bu yetişek talim yılını, ilimizde eğitim bilimi altyapısının daha dahi güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı tıpkısı dönem olarak geçireceğimize özden inanıyorum. İlimizde eğitime dayalı fikri, projesi olan herkese kapımızın 7 dönme 24 saat münhal olduğunu benzeri nöbet elan hatırlatıyorum” diyen Demirtaş, Il ve Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim bilimi amacıyla rastgele cins desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Misyon Çıpa bile Mardin’da 1177 okulda 11 bin 598 hoca ve 246 bin 477 mektepli ile dersbaşı yaptıklarını belirterek, parçalanmamış okullarda muktezi önlemlerin alındığını ve yaz dönemi boyunca okullarda mukteza tadilatın üstelik yapıldığını aktardı.

Daha sonradan günün fehva ve önemini tamlayan şiirler okundu, el oyunları gösterisi sunuldu. 4. dershane öğrencileri okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerine “Okula filinta geldiniz” çiçeği sundu.

Sınıfları gezen Ilbay Demirtaş, öğrencilerle sohbet etti, onlara muvaffakiyetli bir yıl diledi.

Bingöl

Bingöl’bile önce ibret zili 441 okulda 60 bin 456 öğrenci için çaldı.

Yeni terbiye öğretim yılının başlaması nedeniyle form Şehit Mustafa Gündoğdu İlkokulu’nda tören yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Yardımcısı Fatih Kaya, yıpranmamış eğitim bilimi yılının ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Kayaç, “Bizler sizi haddinden fazla bekledik, sizleri çok özledik, öğretmenlerimiz sizi çokça özledi. Siz birlikte öğretmenlerinizi çokça özlediniz. İnşallah bu eğitim talim yılı sizlere çokça haddinden fazla yenilikler katacak, kullanılmamış şeyler öğreneceksiniz. Kullanılmamış terbiye tedrisat yılının başarılarla geçmesini dilerim.” sözlerini gider etti.

Törene, Milli Eğitim Bilimi Müdürü Halil Yücel, şube müdürleri ve veliler katıldı.

Konuşmaların arkası sıra öğrenciler sınıflarına geçti.

Batman

Batman’bile 170 bin öğrenci 2022-2023 eğitim tedris yılına başladı.

Bayraklı Köyü İlkokulu’nda düzenlenen törene Vali Ekrem Canalp, İl Milli Terbiye Müdürü Mahmut Kurtaran ve gelgel yöneticileri ve veliler katıldı.

Törende mütekellim İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Kurtaran, yetişek ve öğretimin başlaması nedeniyle ateşli benzeri dolaşma yaşadıklarını dile getirdi.

Yıpranmamış eğitim bilimi tedris yılının eksiksiz öğrencilere yalabık olmasını dileyen Kurtaran, “Zaman bakımından 170 bin öğrencimiz eğitim öğretime başlıyor. 10 bini çok hoca ve yöneticimiz eğitim tedris hizmetinde fariza takanak. 670’i resmi 830 yetişek kurumunda eğitim bilimi öğretim yılı sağ esen ve huzurla başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Günün önemini tamlayan şiirlerin okunduğu törende, Vali Canalp’ın evvel ders zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Share: