Sinop’un Angın Erfelek Kestanesi Tezgahlarda: 100 Gramı 25 Tl

MUSTAFA MAHARETLI

Sinop’un anılmış Erfelek kestanesi çiğ namına kilosu 100 lira, kebap yerine ise ayrımsız porsiyonu (100-120 gram) 25 liradan satılıyor.

Kent merkezinde gezici tezgahta kestane kebabı satan Değme Demirbaş, sabık sene jale kestanenin kilosunu 60-70 liradan alırken bu yıl 95-100 liradan alabildiklerini belirtti. Demirbaş, şunları söyledi:

“FİYATTAN ŞİKAYETÇİ OLAN BIRLIKTE VAR, EKONOMİK ŞARTLAR BEYNINDE”

“Sinop Erfelek kestanesini satıyoruz. Anneden babadan yıllardır bu işi yapıyoruz. Erfelek köylerinde toplanan kestaneleri burada halka kavurarak satıyoruz. Jale olarak birlikte satıyoruz, el dışına da gönderiyoruz. Bu sene da kestane hasadı başlamış bulunmakta. Pir tıpkısı sezon geçirmeyi diliyoruz. İnşallah çoğalan aynı sezon tamam. Umudumuz kestanenin artağan olması. Eli Nimetli olursa bağımlı ki artağanlık kendini de getirmiş evet. İnşallah sezonumuz da çoğalan ve hoş evet. Geçen sene kestanenin çiğ halini alışımız mevsim başında 60- 70 liralık ile başlıyordu.

Biz üstelik 100 gramını 15 liraya, 150 gramını 25 liraya gibi fiyatlarla veriyorduk. Bu yıl alışımız 95- 100 liralık. Eğer kestanede eksilme veya açlık olursa bu cirim menfaat. Amma ongunluk olursa rakamlar gerçekli 1-2 haftaya düşer. Satışımız bile porsiyon adına satıyoruz, 1 porsiyonu 25 liraya satıyoruz. Bu da 125 gram filan oluyor. Fiyattan şikayetçi olan üstelik var. Kazançlı şartlar arasinda. Gayet uygun doğru diyen bile var. Tığ güzeşte yıl mısırı 5 liraya satıyorduk. Bu sene 15 lira. Farklı illerle kıyasladığımız ahit mısır sair illerde 25-30 teklik. Vatandaştan aldığımız aksülamel Sinop’un sair illere için daha akla yatkın olduğunu söylüyorlar. Biz burada çok insanla karşılaşıyoruz.”

Fon dökümü:

*Her Demirbaş

*Detay görüntülerShare: