Sinop’ta ‘Mübadelenin 100. Yılında Göçler’ paneli

Sinop’ta ‘Mübadelenin 100. Yılında Göçler’ paneli

SİNOP – Sinop’ta ‘Mübadelenin 100. yılında göçler’ konulu panel düzenlendi. Panelde, trok günleri, kopça aktarılan kültürel değerler ve mimari asar anlatıldı.

Sinop Değiş ve Balkan Halkları Kültür ve El Birliği Derneği yoluyla, Sabahattin Yüksek Hars Merkezinde ‘Mübadelenin 100. yılında göçler’ mevzulu panel düzenlendi. Sinop Üniversitesi Sıra Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serkan Yazıcı’nın moderatörlüğünü yaptığı panele Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Eksiksizlik Münezzeh, Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Neval Mihman Halaçoğlu ile Sinop Üniversitesi’nden Doç. Dr. Savaş Çipo konuşmacı yerine katıldı. Panelde, 1 asrı geride bırakan trampa günleri hatırlatılırken, çapraz aktarılan kültürel değerler ve bırakılan asar anlatıldı.

Panelin açılışında birçok şehre olduğu üzere Sinop’a de haddinden fazla sayıda kişinin göç ettiğini kaydeden Sinop Değiş ve Balkan Halkları Ekin ve Tesanüt Derneği Başkanı Kenan Aral, “Sinop, demokratik olarak Balkan halkları dışında farklı coğrafyalardan birlikte çokça sayıda insana ev olmuştur” dedi. Muhtelit yerleşim içerisinde bazı gelenek ve göreneklerin, yıpranmamış nesillerce meçhul arkaç geldiğini üstelik vurguladı.

1919 yıllarında Sinop ve Gerze’dahi diri kâh Rumların beyninde Pontus Hükümetini kurmayı hedefleyen ‘Pontus’ düşüncesini savunan silahlı cemiyetlerin olduğunu kaydeden Doç. Dr. Kavga Demir, Mustafa Eksiksizlik Gösterişli’nın bu cemiyetlerle ilişik bilgi topladığını söyledi. Çipo, “Kargaşa müfettişi adına 16 Mayıs 1919’birlikte Bandırma vapuru ile Samsun’a akım eden Mustafa Kemal Ağır, Sinop limanına uğradığı zaman Pontus Cemiyeti hakkında bilgi alıp evcil makamlara vacip uyarıları yaptığını biliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Karşılıklı özlük değişimi anlaşmasıyla Sinoplu Rumların vapurla ayrıldıklarını belirten Demir, bin 414 Rum’un şehri terk ettiğini söyledi. Mübadil kapan alanlarında Sinop’un birinci meydan olduğunu kaydeden Çıpa, “Bu alanlarda değişik iller ise Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Amasya, Tokat ve Çorum saha alıyordu. Gelen mübadillerin sayısında Sinop, Gerze, Boyabat, Ayancık’ta bütün namına 2 bin 373 rakamı mütenevvi çalışmalarda verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Panelin devamında konuşmacılar, izleyicilerin sorularını cevapladı.

Share: