Sinop’ta depremzede çocuklardan depremin izleri silinmeye çalışılıyor

Sinop’ta depremzede çocuklardan depremin izleri silinmeye çalışılıyor

SİNOP – Sinop’a mevrut depremzede ailelerin çocuklarına yönelik planlı ücretsiz konferans kurslarıyla hem eğlenmeleri hem sosyalleşmeleri hem da sarsıntı travmasını atlatmaları sağlanıyor.

Sinop’ta zindelik gösteren tıpkı tekellüm akademisi, ‘asrın felaketi’ adına nitelendirilen depremlerin ardından ayrımlı şehirlerden gelerek Sinop’ta misafir edilen depremzede ailelerin çocuklarına yönelik gönüllü eğitimcilerle alay malay ücretsiz acıklı, raks, saz, kılık ve oyun eğitimleri veriyor. Adi yaşta deprem felaketi ateş parçası dallar, kurumda terbiye gören Sinoplu çocuklarla alay malay karma derslerle hem eğleniyor hem arkadaşlıkları geliştiriliyor hem bile depremin etkilerini atlatmalarını sağlanıyor.

Haziran ayında gösteriye hazırlanıyorlar

Hafta içi Sinop Belediyesi Site Konseyi’nce Sabahattin Ulvi Ekin Merkezi’nde kurulan alanda, hafta sonu ise kişi bünyelerinde eğitim bilimi verildiğini kaydeden akademinin Umumi Yayın Yönetmeni Gülbahar Karaduman Karslı, depremzede çocukların süreci çabuk atlatmalarını görev edindiklerini belirtti. Karslı, “Biz yaklaşık 1 aydır deprem bölgesinden mevrut çocuklarla bu arada bireysel çalışmalar yürütüyorduk. Bu çalışmalarımız ruh bilimci eşliğinde yapılıyor. Dram, piyes, saz, foto, orf eğitimlerimiz var bu süreçte. 1 maaş eğitimleri tamamladıktan sonraları Sinop’taki öğrencilerimiz ve zelzele bölgesinden mevrut konuk öğrencileri karışık gruplar yaptık ve deminden beraber eğitim almaktalar. Ayrıca haziran ayında üstelik tıpkısı eylem hazırlıyoruz, öğrencilerle bu arada sahneye çıkacağız” diye konuştu.

Eğitimlere başlayan depremzede çocukların elan cılız uykuya dalma gelişimi gösterdiklerini belirten Karslı, “Bire Bir yandan hanay maalesef bitmeme ediyor ve bu çocukların normal hayata adaptasyonunu temin etmek zorundayız. Torunlar mutlu oldukları zaman aileleri üstelik bahtiyar oluyor. Çocuklarımızda içine kapanma varsa psikoloğumuzla ona müteveccih eğitimlerle ilerliyoruz. İçinde bulunduğumuz karşıt ruh halinden kurtulmaya çalışıyoruz. Kurumumuzda şu zaman 475 öğrencimiz var, bunların 35 tanesi sarsıntı bölgesinden mevrut misafir çocuklarımız” dedi.

Görsel sanatlar eğitmeni Burçin Akbaş, “Semirtilmiş boya, akrilik boya, karaca cins kabil istedikleri alanda resim dersi veriyorum gönüllü namına. Haftada 2 dolaşma öğüt veriyorum, 15-16 lime öğrencim var. İlkokuldan üstelik öğrencim var, liseden da var. Bütünü ne alanı istiyorsa o konuda öğüt veriyorum” ifadelerini kullandı.

Müzik eğitmeni Ayşegül Tekin, “Hele sarsıntı bölgesinden gelmiş öğrencilerimize gönüllü kendisine ibret veriyoruz. Onların hareket bölgelerinde yaşadığı psikoloji ve duygusal çöküntüleri çokça fazla olduğu amacıyla tığ de arz azından gelişmemiş süreliğine dahi olsa yaşadıklarını unutturmaya çalışıyoruz, onları eğlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Müzik eğitmeni Sinem Özyılmaz, “Piyano ve yay laf dalında terbiye vermekteyim. Önceliğimiz çocukları bu felaketten biraz olsun sökmek, bunu sanatla bu arada iyileştirmeye çalışıyoruz. 6 ve gövde yaşındaki öğrencimizin ritimsel algılarını ve bedensel perküsyon kendisine kullandığımız danışma dalı aslında verdiğimiz yetişek. Bu konuda çocuklarla tınlamalı oyunlar, ilgi koordinasyon geliştirici çalışmalar yapıyoruz. Benzeri zamanda enstrüman eğitimi düz öğrencilerimizin tekellüm eğitimlerinin bitmeme etmesi üzere ceht gösteriyoruz” diyerek konuştu.

Çocukların derslere girdikçe neşelendiklerini söyleyen Özyılmaz, “Esasen ibret kendisine bakmıyoruz bu eğitimlere, daha çok eğlensinler, ritimsel algıları gelişsin, yâren çevresi edinsinler birbirleriyle kaynaşsınlar, birlikte oyun kurabilmeleri” ifadelerini kullandı.

Share: