Sinoplu Vatandaşlardan ‘Cami’ Tepkisi: “Bakan’ın Sözü Havada Kaldı”

MUSTAFA MAHARETLI

Sinop’taki Yeni Mahalle’üstelik aktif vatandaşlar, TOKİ vasıtasıyla yapılan Sinop Site Meydanı Projesi kapsamında; Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik’un “200 metrekareye 400 yabanlık cami yapın” talimatına karşın mahallelerine 30 nefis cami nesir edilmesine reaksiyon gösterdi. Sinoplu Mete Çağcıl, “Vekil’ın sözünün bugün havada kaldığını görüyoruz. Tığ, 400 kişiden vazgeçtik. Buraya, bize bire bir çatı yaptılar, 30 kişilik. Bu da saf kendisine Sinoplu vatandaşların tepkisine illet oluyor. ‘Bu ne format bina’ diyorlar” dedi.

Sinop’taki Eskimemiş Mahalle’de, Bakan Meram Çalım’un “200 metrekareye 400 nefis cami yapın” talimatına rağmen 30 şahsiyet cami düz yazı edildi. Yıpranmamış Mahalle’dahi zinde tahminî 50 vatandaş, mahallerine yapılan caminin önünde toplanarak duruma reaksiyon gösterdi. Vatandaşlar hesabına açıklama fail Sinoplu Mete Çağdaş ise şunları söyledi:

“Bakir Mahalle sakinleri namına buradayız. Bakir Mahalle, 6 bin nüfusa sahip tıpkı mahalle. Sinop’un şişman mahallelerinden biri ve bizim mahallemizde camimiz bulunmayan. Itidalli çağdaki kadar yerin altında aynı mescitte kılınıyor salat. İnsanlarımız buraya sığmıyor. İnananlar buraya sığmıyor. Bu yüzden Çevre ve Şehircilik Bakanı’mız Sayın Misyon Kurum, Sinop’u ziyaret ettiğinde bizzat kendisinden ben kâm etmiştim. Kendisi üstelik bana ve birlikte bulunanlara, hassaten TOKİ Başkanı’na, ‘Buraya, 200 metrekareye 400 yabanlık cami yapın’ emrini vermişti. Sayın Icra Vekili’ın bu sözünün bugün havada kaldığını görüyoruz. Biz, 400 kişiden vazgeçtik. Buraya, bize aynı yapı yaptılar, 30 yabanlık. Bu da katıksız adına Sinoplu vatandaşların tepkisine bozukluk oluyor. ‘Bu ne eşkal bina’ diyorlar. Doğaya ve dokuya makul değil. Biz, Selçuklu mimarisi ile burada, Türk milleti, Türk devleti ayakta durduğu sürece o cami bile burada kalsın istedik. Türkiye’nin üç tarafı denizle çevrili. Ne limana gidersek gidelim, hangi liman şehrine girersek girelim sizi ayrımsız cami karşılar, tıpkı minare karşılar. Türkiye’nin bahir sahili kısmında mevrut turisti, gemileri karşılamayan minaresiz tek mülk Sinop’tur. Onun üzere tığ, burada, kenar kenarında minareli bir cami istedik. Onlar dedi kim ‘Hayır mescit olsun’. Biz, minare olsun istedik. Bozukluk minare istemiyorlar? Zira minarenin ucunda biliyorsunuz ayça var. Yani haçla hilalin savaşı halen devam ediyor buyurmak. Bizim buradaki toplanmamızın amacı, Sayın Cumhurbaşkanı’mıza sesimizin duyurulması. Tığ, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bundan haberi olmadığına içten inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bundan haberi namevcut. Sayın Mekân Bakanı’mızın bile bundan haberi olmadığına yürekten inanıyoruz. Çünkü kendisi şahsen söz verdi. Ayrıca geldiğinde iki nöbet sordum. ‘Merak ika, oraya o cami yapılacak’ dedi. Amma gördüğünüz üzere ne yazık kim cami beyninde namevcut. Burada Sinop Valisi, hükümeti oyun eden mülk başkanı acaba birilerinden mi korkuyor? Burası Yunanistan değil. Bulgaristan değil. Burası benzeri Müslüman şehri. Yüzdelik 99’u Mütedeyyin olan bire bir ülkenin şehri bura.”Share: