Sınırlı gelirli için sosyal basamak müjdesi

Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Hava, 81 ilde yapılacak ve minimum ücretlinin alabileceği şartlarda üretilecek konutlarla ilişik açıklamayı Cumhurbaşkanının ağustos ayında yapacağını söyledi.

Dünya’dan Leyla İlhan imzasıyla kayran alan habere bakarak mütenakıs genişlik ve yükselen fiyatlar nedeniyle konuta erişim özellikle balaban kentlerde barınma sorununa dönüşürken, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Alım, sıkıntılı gelirliye yönelik içtimai konutlara ilişik izah yaptı. Vekil Garaz Hava, Cumhuriyet Altını tarihinin arz nazik toplumsal hane projesini hayata geçireceklerini, projenin minimum ücretli şartlarda çalışanların de eş sahibi olabileceği koşullarda olacağını kaydetti. Hava, Cumhurbaşkanının ağustos ayında projeyi açıklayacağını söyledi.

81 ilde başlayacak

Bursa’de gazetecilerle aynı araya gelen Nazır Gurur, sosyal hane projesi müjdesi verdi. 81 ilde bu projeleri yapacaklarını açıklayan Hava, “Vatandaşımızın icar öder kabil familya sahibi olacağı bire bir proje olacak. İnşallah ağustos ayında Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme büyük sosyal bölük projesini Cumhurbaşkanımızın nazik bir müjdeyle paylaşacağız. Sonunda zir dirimsel grubu, gençlerimiz, emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz ayrılan kontenjanla bundan istifade edebilecekler. Bursa’de birlikte bu anlamda iri ayrımsız proje başlatmış olacağız. Hem kentsel tahavvül hem da toplumsal konutla birlikte Bursa’bile bu projenin bir parçası olacak. Vatandaşlarımız 20 yıla varan ödeme süreleriyle bundan faydalanabilecek.” bilgisini verdi.

3 yılda tamamlanacak

Bunun birlikte alt sarman arsaları üstelik sürece dahil edeceklerini anlatan Gelgel, yapım maliyetlerini birlikte devletin üstleneceğini kaydetti. Ad Çekme sisteminin uygulanacağı projeyi 3 yılda tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Gelgel, “Zihayat tıpkı proje olacak. Gerek projeye ilgilendiren arazi üretimi, ister bu noktada vatandaşların toplumsal konutu murat ettikleri alanlar ilişik çalışmaları bitmeme ettireceğiz. Çalışma yapım sektörüne debi katacak ve istihdam sağlayacak.” dedi.

Yabancının etkisini de dengeleyecek

Yabancıların bölük alımına birlikte değinen Vekil Hava, “Bu konuda bir çizik koymaya gerek yok. Genel içre yüzde 3 ila 4 üzere ayrımsız paya ashap. Yemeden Içmeden bazen illerde Rusya – Ukrayna savaşından çevre haddinden fazla arttı denildi deniyor. Onu dengeleyecek arzı da biz piyasaya sunacağız.” açıklamasında bulundu.

Çekirge Teras projesi ekolojik ayakyolu oluşturacak

Bursa’bile yürütülen Çekirge Balkon Projesi kapsamında Polat Hafif Oteli’nin katma binasının kaba inşattaki kısmını kaldırdıklarını söyleyen Kurum, devamında şunları kaydetti: “Küsurat bölümü gençlerin toplumsal amaçlı düzlük adına kullanabilmesi üzere toplumsal kuruluş altında üniteler koyacağız. Bura Bursa’evet bilge bölgede. Ayrımsız zamanda Bursa’nın merkezinde ekolojik bire bir mesafe oluşturarak Uludağ’ın Rüzgarı’nı kente ulaştıracağız. Kültürpark’tan başlayıp Uludağ’a kadar uzanan yeşil aksı hattı birbirine bağlamış olacağız. Bu de kent namına koca aynı yatırım olacak. Umarım Bursa Büyükşehir Belediyesi bunu yılsonuna büyüklüğünde tamamlayıp, kullanılmamış yılda hizmete almış evet. 41 bin metrekarelik alanın üstelik yüzde 70’sıkıntı yeşil düzlük olacak.”

690 sayı ihtiraz hane üretildi

Üftade Türbesi’nin olduğu çarkıt Bursa’nın etrafını örenlik 71 binanın ortadan kaldırıldığını kaydeden Hava, “Böylece İpek Eğlek, Koza Konak ve Ulucami aksının olduğu tarihi hanlar bölgesine bağlamış olacağız. Yemeden Içmeden devletleştirme, vatandaşların mülklerinin parasını bayılmak ve binaları sarmak amacıyla 500 milyon liralık kabilinden masraf yapıldı.” diye konuştu.

Bundan ahir süreçte bu alanda bir vadi ve meydanın altını otopark şeklinde planladıklarını kaydeden Çalım, “Bittiğinde buradaki tarihi binalar devir yüzüne eski olacak. Osmanlı mirası Bursa’ya ve gelecek nesillere yakışacak benzeri hüviyet kazanacak.” dedi.

Bakan Alım: 2023 seçimleri nazik bire bir dudak noktası

Konutta istihsal elbet artar?

Hane karşılık artışında rekor Türkiye’nin

 

Share: