Silopili öğrenciler ata sporları ile tanıştı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde dede sporu oyunları ile tanışan öğrenciler düzenli sıra geçirdi.

Silopi Kaymakamlığı ve Acun Etno Spor Konfederasyonu desteği ile kent stadyumunda geleneksel sporlar ve oyunlar şenliği düzenlendi. 5 gün sürecek etkinlikte ilçedeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine eğitmenlerce okçuluk, kol kapama, mas güreşi, ok savaşları, mangala, üçtaş, dokuz taş, topaç, atlı cirit oyunu ile ebru sanatı kabil farklı spor etkinlikleri verilecek. Ağababa sporu etkinlikleri ile ilk kez tanışan dallar, çim kayran üzerinde kurulan platformlarda düzenli vakitler geçirdi.

Etkinlik karşı mütekellim oyun eğitmeni Meryem Özdemir, anadan görme kültürü aktarma etmek, neşelendirmek, yeniden canlandırmak, geleceğe aktarmak gayesinde olduklarını anlatım etti. Özdemir, “Alanımızda anadan görme sporlarımız ahali sanatlarımız mevcuttur. Dede sporumuzu, at oyunumuzu ve halk sanatlarımızı çocuklarımıza aktararak Şırnak’ın hep ilçelerinde çocukların kalbine sançmak ve onlara kültürü yaşatarak kültürü deneyimlemelerini, hars çerçevesinde yaşamalarını ve geleceklerini kültürümüz çerçevesinde kurabilmelerini bulmak amacındayız. Bu sayede bulunduğumuz ayrımsız ilçede sunu beş altı 5 bin çocuğumuza ulaşarak karye okulları bile dahil birçok çocuğumuzun kalbine dokunmaya onların ok atarak geleceklerini hedefe vurdukları kabil potaya vurmalarını ve geleceklerini bu sayede hedeflemelerini amaçlıyoruz” diye konuştu.

Dicle Ortaokulu öğrencisi Rumet Bayar, elan önceki Cüneyt Arkın filmlerinde gördüğü oku eline almanın sevincini yaşadığını belirterek, “Dede sporlarını oynadık. Haddinden Fazla sevindik. Cüneyt Arkın’ın filmlerinde izlediğimiz oku ilk defa attım. Haddinden Fazla sevinçliyim” dedi.

Mercan Dilara Gülpınar üstelik, “Ağababa sporlarımızı öğrendik. Bu deneyimi on paralık yaşamamıştık. Haddinden Fazla sevindik, çokça mutlu olduk. Bunu düzenleyen herkese çok teşekkür ederiz” cümlelerine yer verdi. – ŞIRNAK

Share: