Siirt’te kaybolmaya yüz tutmuş meslekler KOSGEB ile yaşatılacak

Siirt Firez ve Turizm İl Müdürü İrfan Uğurlu, kaybolmaya beniz tutmuş mesleklerin KOSGEB’in “Dinamik Firez Mirası İşletmeler Destek Programı” ile yaşatılacağını belirtti.

Uğurlu, KOSGEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırı ve Yetişek Genel Müdürlüğü ortada imzalanan teşrikimesai protokolü ile açılan destek programına Siirt’ten 8 zanaatkarın başvurduğunu söyledi.

Programla bakir zanaatkarların yetiştirilmesine bindi sağlanacağını dile getiren Tekin, şunları kaydetti:

“Mankafa ödemesiz 250 bin liralık eğin limitli destekle yapı, pres ve öge yetiştirme, araba ve teçhizat, lansman ve pazarlama başlıklarında bindi verilecek. Sanatsal değeri olan kaybolmaya beniz tutmuş iz kollarından demircilik, sahtekârlık, bakırcılık, semercilik, dokumacılık ve buna eş meslekleri harlatmak üzere açılan programa 8 zanaatkar başvurdu. 3’ü Siirt battaniyesi ustası ve 1’i üstelik ten ustası destek almaya adalet kazandı. her bir zanaatkar 150 ile 250 bin teklik arasındaki yardım desteğinden yararlanacak. 4 zanaatkarın değerlendirmesi dahi sürüyor. 30 Aralık’a büyüklüğünde evraklarını ilgili kuruma teyit etmeleri gerekmektedir.”

Share: