Siirt’te “İklim Değişikliğine Ahenk ve Tarımda Tasarruflu Akarsu Kullanımı” paneli yapıldı

Siirt’te “İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanımı” paneli düzenlendi.

Valilik koordinasyonunda, Siirt Üniversitesi Ekincilik Fakültesi, Harran Üniversitesi Tarım Fakültesi ve Antep Fıstığı Araştırı Enstitüsü hareket birliğiyle, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Bilimi ve Neşir Dairesi Başkanlığının Tarımsal Sulama Yetişek Programı kapsamında tıpkı otelde planlı panelde, iklim değişikliğinin tarımsal üretime yansımalarıyla ilgilendiren vukuf verildi.

Panelin açılışında konuşan Ilbay Yardımcısı Abdulhamit Mutlu, kuraklık ve iklim değişikliği ile akarsu kullanımının elan üstelik oylumlu hale geldiğini belirterek, “Siirt temas geçen bölüm gelişen, büyüyen ve tarımsal işaret ürünleri olan benzeri şehirdir. Ekonominin duygusal damarı olan tarımda çok taraflı projeler uyguluyoruz. Suyun değeri ve tasarruflu su kullanımda bilinç oluşturulmasında bu garip siyasal ve toplantıları hayır buluyoruz.” dedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak da ekincilik ve hayvancılıkta ihtisaslaşan üniversitenin çalışmalarıyla ilişik bilgi verdi.

Şındak, tarım ve hayvancılıkla ilgilendiren çalışmaları peş seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan ise sonuç 5 yılda nebati üretim ve hayvancılık alanında üreticilere 361 milyon teklik destek sağlandığını belirtti.

Kırsal Kalkınma Yatırımları ile bu sene Siirt’te 515 projenin onaylandığını, bu projelerle devlet sıralamasında önceki 20’de vadi aldıklarını ifade fail Demirhan, şunları kaydetti:

“Nezaret tarafından 2018-2022 yılları arasında Siirt’in tarım ve hayvancılığının geliştirilmesi için 53 milyon lira tutarında 70 zirai proje uygulanmış. İlimizde 1 milyon dekar civarında zirai arazimiz bulunmakta. İlimiz huzurun sağlanması, kırsala kalın kafalı dönüşler ve uygulanan zirai projelerle tarımsal elektrik yapılacak aylak arazisi yoksuz çevrilmiş iller beyninde. 2000’li yılların başında 40 bin dekar olan Siirt fıstığı alanımız yıl sonu bakımından 350 bin dekarı geçecektir. Antrparantez kentimiz 600 bin dekar kayran tahıl ve baklagil teşrinievvel alanına cemaat. 1 milyon 200 bin küçükbaş efsanevi varlığıyla Türkiye’da evvel 10’üstelik. 177 bin saf kovanı ve 2 bin 500 tona yakın bal üretimi ile 7’nci, 55 bin anadan görme kovan tipi ile dahi 2’nci sıradayız.”

Panele, Siirt ve Harran Üniversitesinden talim üyeleri, Antepfıstığı Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünden yetkililer ile devir temsilcileri katıldı.

Share: