Sığınmacıların entegrasyonu için iş yapıldı

Düzce Belediyesi SUTAŞ Proje Ofisi tarafından hazırlanan Erasmus Göçmen Kadınların Içtimai Entegrasyonu Projesinin Düzce’de yapılan açım toplantısının arkası sıra ikinci oturumu Macaristan’ın Zsombathely kentinde düzenlendi.

Kültür İşleri Müdürlüğü, SU Proje Ofisi marifetiyle hazırlanan Erasmus Muhacir Kadınların Içtimai Entegrasyonu Projesi icra sürecinin ikinci toplantısında ortaklar Macaristan’de ayrımsız araya geldi. 24 kamer süre ile bitmeme edecek projede Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Dezavantajlı Grupları Fehim ve Toplumsal Bindi Derneği (DEGDER), EureCons Förderagentur GmbH (Almanya), Human Profess Kozhasznu Nonprofit Korlatolt Felelossegu Tarsasag (Macaristan), Spolupracou Pre Lepsiu Buducnost – Velky Meder (Slovakya) temsilcilerinin katıldığı toplantıda muhacir kadınların bulundukları ülkeye entegrasyonu ve iş gücüne katılımı üzerine geliştirilmesi için yapılacak icraat konuşuldu.

Düzce Belediyesi başkanlığında 7-8 Çatlak tarihlerinde yapılan toplantıda yakınlar, proje başlangıcından bu yana yapılan hazırlıkları anlattı. Toplantıda ilk sunumu Proje Koordinatörü Oya Balaban yaparken Düzce Üniversitesi temsilcisi Doç. Dr. Kavi Tığ üstelik gerekseme analizinin tasarımı ve ihtiyaç analizine bağlı adına oluşturulan değişik parça başlıkları ile gelişigüzel modülün meram ve hedefleri için teferruatlı lokma yaparak ortakları bilgilendirdi.

E-öğrenme 5 farklı dilde ücretsiz olacak

Toplantıda; projenin arsıulusal başarı elde etmesi ve farklı toplumlardan insanların faydalanması için kurulacak E-Öğrenme (E-Learning) platformunun tasarımı üzerine bilgiler aktarıldı. Zemin 5 farklı dilde hazırlanacak ve feyizlenmek isteyen kişiler tamamen ücretsiz adına istediği dilde eğitimlere katılarak şehadetname almaya hak kazanacak.

Toplantı böylelikle 2023 yılı Temmuz ayında Düzce’de farklı ülkelerden dezavantajlı konumdaki katılımcılara 3 günlük yetişek ve öğrenme kursları düzenlenmesine karar verildi. – DÜZCE

Share: