SGK’lıya rate faizli emlak kredisi

Bu yıl amacıyla 240 bin liranın üstünde liyakatsiz faizli kredi desteğinden görmek üzere SGK Tekaütlük Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak doğruluk sahibi belgesi ile Tarım Bankası’na başvurulması gerekiyor.

Faizsiz krediden sigortalının kendisi evet dahi geride mütezayit türe sahipleri adam, bala, esas, cet yararlanabiliyor. Buna göre 3 bin teklik aylığı olan rate faizli itimat için 750 liralık taksit ödüyor.

Kredinin ferasetsiz ödemesinde kişinin aldığı aylığın dörtte biri oranında ara yapılıyor. Harp, yer malulleri, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimlerinin bir konutla ilişkin tevessül etmek için bu imkândan faydalanma hakkı bulunuyor.

Sabah’tan Hazal Dağ, faizsiz emlak kredisi üstüne alçalma edilen soruların yanıtlarını haberinde derledi:

1- Faizsiz göz kredisinden kimlerin faydalanma hakkı bulunuyor?

Içtimai Sigortalar ve Genel Afiyet Sigortası Kanunu, Emekli Sandığı kapsamında harp veya fariza malulü olmaları cihetiyle maaş bağlananlar, 15 Orak Ayı gazileri, dul ve yetimleri faizsiz hane kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

2- Adalet sahipleri de krediden yararlanabilir mi?

Öncelikle malulün kendisine kullandırılıyor. Faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın ölümü halinde dul eşine, eşi hayatta değilse ya de evlendiyse çocuklardan birisine kullandırılıyor. Babasız aylığı almakta olması kaydıyla talepte bulunan çocuklarına ortaklaşa, bunlar olmadığında öncelikle anaya veya babaya bire bir bölük ile bağlı oluşmak amacıyla veriliyor.

3- Başvurular nereye yapılıyor?

Fariza alanına bakarak Amme Görevlileri Ödemeler Kat Başkanlığı, Özgür ve Bakım Akdiyle Çalışanlar Kat Başkanlığı evet üstelik SGK el müdürlüklerine dilekçe ile başvurulması gerekiyor. E-ihtişam üzerinden “faizsiz emlak kredisi ve TOKİ kampanya adalet sahipliği belgesi başvurusu” bölümü tıklanarak başvuru yapılabiliyor.

4- Bu kapsamda cesaret kullananlardan yapılan gedik hangi kadar?

Cesaret hak sahibi aracılığıyla ödeniyorsa aylığının dörtte biri oranında kopukluk yapılıyor. Maaş bağlanmayan evet de kesilen omuz omuza cesaret açılmış çocukların düşüncesiz ödemelerinde ise ödemenin başladığı tarihte aylığa bağlanan çocukların gabi ödemeye anne namına tahsil edilen aylığının 4’te birinin yüzde 25 fazlası mahiye taksit kabul ediliyor ve takanak bitene kadar hak sahibi yavru marifetiyle bankaya yatırılıyor. Bu kapsamda örneğin 3 bin teklik aylığı olan 937.5 lira taksit ödüyor.

5- Aylığın namus borcu bitmeden kesilmesi yerinde süreç nasıl işleyecek?

Kurum, itimat kullananlardan gelişigüzel ne suretle olursa olsun aylığı kesilenlerin aylıklarının kesildiğini ve kalıntı vecibe tutarını Kültür Bankası’na bildiriyor. Kurumdan aylık almayan, amme hava statüsünde olmayan tıpkı yerde etkin cesaret kullanıcılarının bakiye itimat borcu, kurumdan almış olduğu son aylığının 4’te birinin yüzdelik 25 fazlası maaş taksit kabul edilerek gelişigüzel ayın yirminci günü akşamına büyüklüğünde bankaya krediyi kullananlar yoluyla yatırılıyor.

6- Konut kazanma konusunda sağlanan başka kolaylıklar var mı?

TOKİ konut koca kampanyaları düzenlenmekte olup tazammun giren ve evleviyet sıralamasına bakarak belirlenen türe sahiplerine, benzeri hane ile kapalı tutmak kaydıyla yapılan konutlardan yüzde10 başlangıçta ve 240 kamer mehil sabit taksitlerle göz iktisap imkânı veriliyor.

7- Devletten ocak yardımı bittabi alınır?

Oturulamayacak derecede bozuk, bakılmamış, sağlıksız evlerde dinç geliri bağan vatandaşlara evlerinin hizmet, tamir, betonarme familya yapım yardımı, karı eşyası alımı amacıyla ayni veya nakdi yardımlar yapılıyor. Prefabrik sülale yapımında 30 bin liralık, betonarme evde bile 40 bin lira bindi veriliyor. İkamet adresine en mümasil toplumsal yardımlaşma vakıfları üzerinden kimlik kartı ile referans yapılabilir.

8- Kimler icar yardımı alabilir?

Kaymakamlıklar bünyelerinde içtimai yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile işbirliği yaparak ekonomik durumu güçlükle olan, bunu belgeleyen vatandaşlara kira desteği sağlıyor. Bunun amacıyla kaymakamlık içindeki toplumsal teavün ve dayanışma vakıflarına müracaat edilebiliyor.

Hane emniyet talebi yeniden canlandı

 

Konut fiyatları hastalık artıyor?

 

SGK, dirimsel gider dengesinde son 20 yılın zirvesinde

 

Share: