Seyretme sanatçıları, Konya’dan getirilen özel kıyafetlerle Odalık Alparslan’ı dubara ediyor

Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde planlı Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinliklerinde Nazik Selçuklu Devleti Hükümdarı Odalık Alparslan’ı canlandıran temsil oyuncularının hususi kıyafetleri dikkati çekiyor.

Malazgirt’te Bizans ordusunu bozguna uğratarak 1071’da Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Nazik Selçuki Devleti hükümdarı Sultan Alparslan, Yabani Armut’ta planlı etkinliklerde anılıyor.

“1071 Melik Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu Ahlat Kavim Bahçesi’nde başlayan etkinliğe katılan Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibi, Selçuki motifleriyle hususi tasarlanan kostümlerle Melik Alparslan’ı canlandırıyor.

Hem kostümleri hem da kılıç, cıda, balta ve kalkanlarıyla Hükümdar Alparslan ve ordusunu simgesel kendisine mandepsi eden sanatçılar, ziyaretçilerden pahal rabıta görüyor.

Tiyatro oyuncusu Taner Köse, yüce zaferin ruhunu ve zaferin başkomutanını kıpırdak sancımak istediklerini söyledi.

Kostümleri eyyam süren araştırmanın böylelikle tasarladıklarını anlatan Köse, şunları kaydetti:

“Halkımıza bu zaferin inceliklerini anlatmaya çalışıyoruz. Burada Payitaht’ın varlığını desise ediyoruz. İlgi çokça evire çevire. Türlü olduğu büyüklüğünde herkesle ilgilenmeye çalışıyoruz. Bereketli verimli ışık çekiyorlar. Tasarımcılarımız dönemsel ve tarihsel danışmalar eşliğinde o döneme mecbur kalacak şekilde günümüzdeki malzemelerle bu kostümleri işledi. O dönemi sergileyebileceğimiz kıyafetlerin benzerlerini yaptık. Evcil ve ecnebi insanlar sangılık içre yaklaşıyor. Bu yüceliği hissediyorlar. Bu çok sunturlu bir önsezi.”

“Kostümü giyince o döneme gidiyorsunuz”

Oyun oyuncusu Seyfullah Gören dahi Konya denildiğinde Selçuki Payitahtı’nın akıllara geldiğini, Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış tıpkı site olduğunu dile getirdi.

Bu kültürü bölüt yansıtmaya çalıştıklarını anlatan Gören, “Dört yıldır buraya keyifle geliyoruz. Hem Konya’yı hem bile Selçuklu Payitahtı’nı tanıtmaya çalışıyoruz. Hazırlıklarımız teferruatlı zamandır devam ediyordu. Bu kostümleri nazikâne ve şişman emekler sonucunda hazırladık. Dönemin yaşantısına ilgi göstererek tasarlandı. Bu kostümü giydiğinizde illaki o döneme gidiyorsunuz. Hazırlayan insanlar bile o dönemi süzerek, hissederek yaptı. O dönemi birebir aksettirmek çokça zor amma o ruha andırmak birlikte insanları heyecanlandırıyor. O havayı hala burada soluyabilirsiniz.” şeklinde konuştu.Share: