Serencam zaman marifet… Davet merkezleri üzerinden dar dışında ayyarlık yapan şebekeye cerrahi müdahale (2)

İzmir ve Aydın’da kurdukları davet merkezleri üzerinden Almanya ve İsviçre’dahi kıpırdak yaşlıları dolandırdıkları tayin edilen 31 karanlık, 9 ilde düzenlenen operasyonlarla yakalandı.

İzmir Asayiş Büro Müdürlüğü Ayyarlık Seksiyon Amirliği ekipleri, ana miftah seviyesinde Almanca bilen Türk vatandaşlarından oluşan lağım döşemi üyelerinin, kendilerini polis güçleri ya bile adliye görevlisi adına tanıtarak, İzmir ve Aydın’daki çağrı merkezleri üzerinden ulaştıkları Almanya ve İsviçre’da hararetli yaşlıları dolandırdıklarını belirledi.

Çoğunluğunu İsviçre ve Almanya’dan sınır ötesi edilmiş ya bile bu ülkelerden değişmez çevrim yapmış kişilerin oluşturduğu zanlıların, 26 dolandırıcılık eyleminden 88 milyon nahak vergi elde ettikleri saptandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, yürütülen soruşturma kapsamında, 33 ibret hakkında denetleme kararı verdi.

Ekipler, İzmir ve Aydın’ın yanında Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Adana’dahi belirlenen adreslere eş zamanlı sel düzenledi. Şüphelilerden 31’i gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda tabanca, şarjör, 428 fişek, lüks saatler ve 1 milyon liralık değerinde döviz ve Türk lirası ile kripto mülk madenciliğinde da kullanıldığı değerlendirilen bilgisayarlar ele geçirdi.

Emniyette işlemleri bitmeme eden şüphelilerin 310 milyon 387 bin lira değerindeki servet varlıklarına de tedbir konulduğu öğrenildi.

Share: