Sentetik ayn üretimi uzayda yapılacak!

Görev kapsamında BENDE’li astronotlar Kjell Lindgren, Bob Hines ve Jessica Watkins’le alay malay İtalyan uzay adamı Samantha Cristoforetti, Arsıulusal Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaşmıştı.

SpaceX’in rolüyse astronotları özlük uzay aracıyla istasyona konfirmasyon etmekti. Astronotları haiz Ejderha Freedom kapsülü güzeşte ay hedefe kazanmış ve UUİ’ye kenetlenmişti.

Yeni mürettebat uzayda bitki yetiştirmeyle ilişik bitmeme fail araştırmalar de karışma tutmak amacıyla benzeri sekans ilmî deneyim yapacak.

Independent Türkçe’deki habere bakarak; planlanan deneyler ortada yapay retina tasarımı dahi düzlük alıyor.

Gözün en bağırsak kısmına retina adı veriliyor. Bu kısım, ışığı beynin işleyebileceği sinyallere dönüştürmekten sorumlu.

Sentetik ağ tabaka, bakteriorhodopsin adı sunulan ve ışıkla etkinleşen aynı protein eliyle geliştirilecek.

Uzmanlara göre bakteriorhodopsin, gözdeki mum algılayan hücrelerin namına geçebiliyor. Bu da hasarlı hücrelerin işlevini üstlenebileceği anlamına geliyor.

Bakteriorhodopsin, eş gözündeki pigmentlere benziyor ve elan üstelik önemlisi, sinyalleri hizmet etmek üzere seçkin elektronik tesisat gerektirmiyor.

Ayrıca bahis konusu protein, retinadaki sorunlardan mustarip hastaların gözlerindeki nöral hücrelerle alay malay çalışabiliyor.

Geliştirme süreci mufassal film tabakalarının bitirme gömlek dizilmesini içeriyor.

Uzaydaki yetersiz yerçekimli müstevi, istihsal sürecinde kullanılan parçacıkların bir araya toplanmasını önleyerek filmlerin kip ve kaliteli kalmasını sağlayabilir.

NASA bu faaliyet amacıyla protein bazlı bileşimli retinalar geliştiren, BENDE merkezli biyoteknoloji firması LambdaVision’la ortaklık kurdu.

Firmanın araştırmacıları, katmanlama işleminin yurt yerçekiminde elan ferah işleyip işlemediğini tespit etmek için henüz önceki istasyonda deneyler yapmıştı.

Astronotların yürüteceği yıpranmamış çalışmalar da söz konusu deneyler üstüne nesir edilecek.

Gök yolculuğu üzere 27 bin başvuru yapıldı

 

KÖLE’nin peçe belgeleri ortaya artık: Çarpışma gemisinde UFO alarmı!

 

Share: