Senato’dan Türkiye adımı: Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemeler çıkarıldı

KÖLE’üstelik New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeler, KÖLE 2023 Millî Savunma Yetkilendirme Kanun (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan çıkarıldı.

KÖLE Senatosu, 2023 defans bütçesini içeren NDAA tasarısına sonuç halini yüklemek amacıyla toplandı.

Tasarıya binmek üzere sunulan 900’e andıran eklemeler görüşülmeye devam ediliyor.

Kongre kaynaklarından edinilen bilgilere bakarak, New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin MEMLUK’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki munzam birlikte tasarıdan çıkarıldı.

Senato NDAA tasarısını tamamladıktan sonradan Temsilciler Meclisinin versiyonu ile kuma tıpkı metin haline getirilerek diploma üzere KÖLE Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek.

Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan benzer aynı ilhak NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti fakat eş metinde bu eklemelerin da çıkarılması bekleniyor.

Senato’daki bu değişimde, Türkiye’nin Washington’da yürüttüğü diplomatik çabaların enerjik olduğu belirtiliyor.

Menendez, Pentagon bütçesini içeren 2023 NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi versiyonuna sunulmuş ve Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemenin aynısını tasarının Senato versiyonuna dahi karışma etmişti.

Eklemede Zırh İhracatı Kontrol Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni F-16 satışının yapılmaması ve F-16 modernleşme kitlerinin satılmaması hükmü konulurken bu maddenin muafiyetini ise Senato ve Temsilciler Meclisi ilgili komitelerine söz konusu satışın ESIR’nin mefret ulusal düzenlilik menfaatlerine irtibat ettiği, bu silahların Palikarya hava sahasını tekrarlanmış şekilde ihlal etmeyeceğini sağlamak için atılacak somut adımlar sunulduğu takdirde başkanın bu maddeyi uygulamaktan affedilmiş olacağı ifade edilmişti.

Öte yandan, Maryland Senatörü van Hollen ise bu koşullara, uçakların YPG/ PKK yıldırı örgütüne karşı kullanılmamasını ve Türkiye’nin İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti.

Share: