Selçuki Belediye Başkanı Pekyatırmacı: “Tığ geçmişimize seçme zaman eş çıkıyoruz”

Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatırmacı: “Tığ geçmişimize seçkin zaman eş çıkıyoruz”

BİTLİS – Konya’nın Selçuki Belediye Reisi Ahmet Pekyatırmacı, Anadolu’nun benzeri Türk yurdu olduğunu söyleyerek, “Tığ bin yıldır bu topraklardayız ve bu topraklarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Malazgirt Zaferi’nin 951’inci yıl dönümü nedeniyle Ahlat’ta gerçekleştirilen tebrik etkinlikleri kül hızıyla bitmeme ediyor. 1071 Sultan Alparslan’ın otağının kurulduğu Ahlat’taki Çarho bölgesinde devam eden kutlamalar; umum oyunları, mehterhane gösterileri, güreş müsabakaları ve okçuluk kabilinden etkinliklerle bitmeme ederken, belediyeler birlikte kurulan çadırlarda tanıtımlarını sürdürüyor. Yabani Armut Belediyesiyle ‘cömert belediye’ olan Konya’nın Selçuk Belediyesi da kurduğu stantta tanıtımını gerçekleştiriyor. Vatandaşlardan ağırbaşlı bandaj gören stantta ziyaretçileri ağırlayan Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Belediyesi olarak 1071 Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümünde Ahlat’ta olmaktan balaban sevinme duyduğunu belirterek, “Çakal Armudu bizim kardeş belediyemiz. Tabii Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı yer. 1071’de Malazgirt Zaferi’yle gelişigüzel Türklere Rum kapıları açıldı. 200 sene üstelik Konya’mız başkentlik yaptı. Küçük Asya Selçuklu Devleti’ne başkentlik yaptı. Biz dahi Konya’nın en büyük eşkâl ilçesi, Selçuklu ilçesi olarak Yabani Armut’la ilişkilerimiz çerçevesinde organizasyonlarımızı birlikte gerçekleştiriyoruz. Yabani Armut Belediyemizle birlikte hep diğer çadırlarda olduğu üzere belediyelerimiz, kurumlarımız, derneklerimiz dahi yerini almış durumda. Selçuklu Belediyesi yerine bittabi ismini aldığımız medeniyete yakışır şekilde, medeniyetimizin temsilciliğini üstelik yapmanın gayreti ve çabası içerisindeyiz. Bu manada yaptığımız metanetli çok kodifikasyon var. Ürettiğimiz dokuz canlı haddinden fazla ürün var. Bunları da burada inşallah bu vesileyle sergilemiş olacağız. Şehremaneti meclis üyelerimizle, başbuğ yardımcılarımızla, kadro arkadaşlarımızla alay malay kestirmece 20 yabanlık ayrımsız grupla buradayız. YANLIŞSIZ Öğür Selçuklu İlçe Başkanımız dahi bize haremlik ediyor. Tekrar Konya Büyükşehir Belediyemizin üstelik çabucacık karşı tarafta aynı çadırı var. Onlar birlikte Konya’mızı burada entrika ediyorlar. Çakal Armudu Belediyemizle, Konya Büyükşehir Belediyemizle birlikte inşallah burada Malazgirt Zaferi’nin sene dönümünde bütün alay malay olacağız. Ferda Cumhurbaşkanımız burada olacak. Burada inşallah hem seslenme edecek hem çadırlarımızı gezecek. Tığ üstelik yerimizi aldık. Hazırlıklarımızı yaptık. Deri çadırımızda hem Selçuki Belediyesi olarak ürettiğimiz eserleri burada hem mevrut misafirlerimize, hem Cumhurbaşkanımıza takdim etmeyi planlıyoruz” dedi.

“Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümünün kırnak olmasını kâm ediyorum” diyen Başkan Pekyatırmacı, “Rum tıpkısı Türk yurdudur. Tığ bin yıldır buradayız. Bu topraklardayız ve bu topraklarda olmaya devam edeceğiz. Tığ geçmişimize her ant eş çıkıyoruz. Ecdadımızın eserlerine rastgele antlaşma cemaat çıkıyoruz. Cemaat çıkmaya devam edeceğiz. Çakal Armudu bizim cömert belediyemiz. Rum’ya Türklerin giriş kapısı burası. Konya’mızda Anadolu’bile Türklerin yerleştiği ve 200 yıl başkentlik işleyen bayrı aynı şehir. Biz dahi tıpkısı şekilde medeniyetimize, geçmişimize, atalarımızın eserlerine topluluk çıkmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.Share: