Şehirdeki mevhum ve toplumsal hayattan sıkıldı, 10 yaşında köyde yaşamaya başladı

Şehirdeki sanal ve toplumsal hayattan sıkıldı, 10 yaşında köyde yaşamaya başladı

sıkıldı, 10 yaşında köyde yaşamaya başladı

19 yaşındaki Arif Yiğitlik Bayraktar köyde ekincilik ve hayvancılık işlerini yaparak yaşamını sürdürüyor

RİZE – Rize’dahi 10 yaşında site hayatından sıkılıp köy hayatını yaşamayı seçen Arif Fazilet Bayraktar 9 yıldır memnun şekilde yaşamını sürdürüyor.

Rize’nin Hemşin ilçesine merbut Leventköy Demirciler Mahallesi’nde faal 19 yaşındaki Arif Yiğitlik Bayraktar 10 yaşında iken köyde babaannesiyle bu arada yaptığı işleri seyrederek köy hayatını benimsedi. Köy hayatını kent hayatından daha çok muhip Bayraktar henüz sonrasında ise köyde babaannesinin yanı sıra yaşamaya başladı. Bayraktar, köyde ekincilik ve hayvancılık işlerini yaparak geçimini sağlıyor. Bayraktar, işlerini daha dahi büyüterek kendisinin ürettiği benzen ve süt ürünlerini umum Türkiye’ye tanıtmak istiyor.

“Karye hayatını sanal ve içtimai hayattan tiksinti ettiğim için seçtim”

Köy ve hayvanları haddinden fazla sevdiğini belirten Arif Erdem Bayraktar, “9 yıldır köyde yaşıyorum. Karye hayatını sanal ve toplumsal hayattan nefret ettiğim için seçtim. Burada ineklerimle, tarımla, gezmeyle ve doğayla iç içe yaşıyorum. Köyü ve hayvanları sevdiğim için bu hayatı seçtim. 10 yaşındaydım, o zamanlarda ekincilik ve hayvanları çok seviyordum. Benim kafeslerde evcil hayvanlarım vardı. Elan sonradan Çayeli’nde kayırıcı bahçemizde tıpkısı tavuk besledik. Sonrasında dahi köye taşındım. Babaannem üstelik köyde yalnızdı onla bu arada yaşamaya başladım. Annem babam Çayeli’nde beraber yaşıyorlar ego ise burada babaannemle yaşıyorum. Karye ve babaannem bana henüz andıran geldi” ifadelerini kullandı.

“Olduğumuz kabil değil dahi özenti hayatı yaşıyoruz”

Gençlerin oldukları gibi yaşamalarını başkalarının hayatını özenerek yaşamamaları gerektiğini anlatım fail Bayraktar, “Benim gençlere ayrımsız dinç olarak tavsiyem şudur, dizge sevdiği işi yapar amma günümüzde çıktı özenti hayatı yaşıyoruz. Olduğumuz kadar değil üstelik özenti hayatı yaşıyoruz. Biri hangi yapıyorsa onların arkasından gidiyorlar. İnsanlar içlerinden geleni değil de çıktı gördüklerini yapıyorlar. Sistem kendi hayatını selektif” dedi.

“Yaptığım ürünleri bilcümle Türkiye’ye, bütün Dünya’ya öncelemek istiyorum”

Köyde katıksız yaptığı ürünleri hep Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmayı hedeflediğini tamlayan Bayraktar, “İleri ahit de iri çaplı hayvancılık, örgensel tarım ve arıcılık yapmayı düşünüyorum. Hayvanlarımın sütüyle yaptığım ürünleri bilcümle Türkiye’ye, bilcümle dünyaya öncelemek istiyorum. Organik, bozulmamış ve organik vadide yetişen ürünlerimizi herkese öncelemek istiyorum zira imdi seçme husus sunileşti. İnsanların bundan sonra örgensel beslenmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

“O olmasa ego ayakta duramam”

19 yaşındaki gencin köydeki akrabası olan Yadigar Inikat ise o olmasaydı ayakta duramayacağını söyleyerek “Ondan haddinden fazla memnunum. O olmasa ben ayakta duramam. Odur beni ayakta markajcı. Saf kalpli, ongun biridir ama değeri biçilmemiş. Herkese bile iyiliği vardır. Herkese birlikte koruyucu peki amma kimesne bilmiyor” dedi.

Share: