Sayısal mecrada sentetik zekayla reklam avı

Reklam Oturmuş’nun yaptığı denetlemelerde reklamlarda yasaklı ürünlere nazik ekseriyetle rastlanmadı. Ancak mazruf üreticilerinin reklam belirtisinde bulunmaması kadar eksiklikler belirlendi.

Dijital mecralarda sentetik zekayla tarama yapılacak, kanuni düzenlemelere uyulup uyulmadığı denetlenecek. Lazım adımlar atılarak tüketicinin yanıltılmasının önüne geçilecek. Tecim Bakanlığı, Reklam Oturmuş ve Reklam Özdenetim Müesses, sayısal mecrada bellik reklam veren hesapları ve belirlenen sektörlerde seçilen hesaplarda yer verilen reklam içerikleri için harekete geçti.

Mücahede kapsamında, geliştirilen aynı uygulama ile henüz başlangıçta belirlenen anahtar kelimeyle içtimai iletişim araçları hesaplarında tarama işlemi yapıldı ve dolay anlatım hazırlandı. Reklam Oturmuş ile paylaşılan raporda kanuni düzenlemelere ters reklam fail içtimai iletişim araçları içeriği üreticileri için inceleme ve idari denetleme yapılacağı birlikte belirtildi.

Sayısal mecralar üzerinden yapılan reklamların payı yekpare reklam pazarı içre yüzde 68’lik bir nazaran en erdemli paya ehil oldu. Alanın kontrolsüz büyümesinin önüne geçilmesi ortamında çalışmalar başlatıldı. Sosyal medya mazruf üreticisi yani influencerlara müteveccih “sosyal iletişim araçları etkileyicileri marifetiyle yapılan ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar üzerine kılavuz gemisi” yayımlandı. Kılavuza bakarak reklamlarda sigara, etanol, eğlenti ve ayrımsız kadar yasaklı mahsulat olup olmadığı denetlendi.

Denetimlerde haram mülk ve hizmetlerin tanıtımının az daha tek yapılmadığı belirleme edildi. Belirleme edilen bazı aykırılıkların kılavuza göre degaje ve beliğ şekilde tüketicilere reklam olduğunun belirtilmediğinden kaynaklandığı tayin edildi. Mal ve hizmetlerin gizli reklamının yapıldığı belirlendi. Denetimler öncesinde paylaşımlarda bu oranın yüzdelik 67 olduğu ancak Reklam Yerleşmiş’nun influncerları bilgilendirmesi sonrası bu oranın yüzde 29’lara düştüğü de belirlendi. Yapılan denetimlerle tüketicinin yanıltılmaması ve taşıt dışılığın önlenmesi hedefleniyor.

‘Influencer’lar eliyle yapılan reklamlara yakın takip

Reklamda balaban, aslında hoşur! Hamburger davası

Reklam Kurulu, tüketiciyi aldatanlara 4 ayda 17 milyon liralık ukubet kesti

 

Share: