Şanlıurfa’da Hâkim Tarım Arazilerini da Vurdu… Hilvan Ekincilik Odası Başkanı İpar: “Bu Bölgede Çiftçiye Fazlalık Ayrımcılık Yapılması Yiyecek Oldu”

DİLAN KUTLU

Şanlıurfa’dahi 15 Mart’ta yaşanan sel zımnında buğday ekili alanların sular altında kaldığını tamlayan Hilvan Tarım Odası Başkanı Vukuf İpar, “Harran Akçakale bölgesinde arazilerimizin aynı kısmı su altında kaldı. Başka bölgemizde arazilerde göletler oluştu, ekinlere uymazlık vermesine etken oldu. Hakeza aynı yağışın oluşu arızalı arazilerde toprağın aşınmasına amil oldu. Ekinlerimizin kökleri vadi artık, sürüklendi. Bu üstelik ürün kaybına amil verecektir” dedi. İpar, bölgeye fazlalık ayrımcılık yapılarak çiftçiye bindi verilmesini istedi.

Şanlıurfa’de 15 Mart Çarşamba günü meydana mevrut yeğin dolayısıyla ekincilik arazileri kötülük gördü. Rüşvet, buğday ve mercimek ekili arazilerin akarsu altında kaldığını, bunun dahi verimi düşüreceğini anlatım eden Hilvan Ziraat Odası Başkanı Vukuf İpar, SIMURG Marifet Ajansı’na şunları söyledi:

ENGEBELİ ARAZİLERDE TOPRAĞIN AŞINMASINA ETKEN OLDU: 6 Şubat depreminde 11 ilimizle alay malay Şanlıurfa’mızda maalesef depremden nasibini aldı. Yüzlerce ölüm oldu. bununla birlikte geçtiğimiz çarşamba günü Şanlıurfa sivri ayrımsız şekilde yağış aldı ve şehir merkezindeki 3 ilçemiz lüks yağışa maruz kaldı. Arazilerimizde kayran kayran hasarlar meydana geldi. Katmerli akarsu baskınlarından kıran alelhusus Harran Akçakale bölgesinde arazilerimizin ayrımsız kısmı su altında kaldı. Değişik bölgemizde arazilerde göletler oluştu, ekinlere zarar vermesine etken oldu. Böyle bire bir yağışın oluşu engebeli arazilerde toprağın aşınmasına etmen oldu. Bu korozyon neticesinde, ekinlerimizin kökleri kayran artık, sürüklendi. Bu köklerin tarih almasıyla alay malay kuruma tehlikesiyle yüz yüze olduklarını biliyoruz. Bu dahi mahsul kaybına sebep verecektir.

BUĞDAYLARIN KÖKÜ ÇÜRÜDÜ: Bu yağmur esnasında pamuk alanlarımız daha ekilmediğinden belde balaban bire bir hasar yaşanmadı. Ancak arazi aşınması oldu, toprağın 4 santimlik verimli katmanı gitti. Bölgemizde şu anda en çokça ekili olan rüşvet, buğday ve yasmık alanlarımız bundan engel gördü. Alelhusus suyun biriktiği bölgelerde suyun bekletilmesinden kontekst töz çürüklüğü olmaktadır.

GÜBRE FİYATLARINA YÜZDE 20’YE YAKIN ZAM GELDİ: Yağış öncesinde çiftçilerimiz tezek tedariğinde zorlandılar. Gübrenin bayilere gelmesi çok yavaşladı. Bu da çiftçilerimizin ürünlerine sakim matbua atmasına etmen oldu. bununla birlikte depremden bu yana maalesef matbua fiyatlarına yüzdelik 10 ile yüzdelik 20’ye yakın bire bir bindirim geldi. Bu da çiftçilerimizi sıkıntıya soktu. Hem depremden hem da selden nasibini kayran Şanlıurfa’daki çiftçilerimizin ekstradan süt ve gübre desteğiyle desteklenmesi gerekiyor.

BU BÖLGEDE ÇİFTÇİLERE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI ARAÇ OLDU: 2021 yılında yaşadığımız kuraklıktan sonradan çiftçilerimize tıpkısı destek ödendi. 2022’dahi aynı kuraklığı yaşadık ve bununla birlikte hasar tespit çalışmaları neticesinde raporlarımızı hazırlayıp bakanlığa ve ait birimlere gönderdik. Ancak onun neticesini daha almış değiliz. Çiftçilerimize bu dönemde verilmemiş olan susuzluk hasar desteğimizin ayrımsız zaman önceki ödenmesi ve çiftçiye bu bölgede pozitif ayrımcılık yapılması kayit olmuştur.

Share: