Şanlıurfa yer protokolünden Ramazan ayı mesajları

Şanlıurfa’de devlet tören düzeni üyeleri, Ramazan ayı münasebetiyle birer düşünce yayımladı.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, mesajında, “Kızıl hemşerilerim hem ruhumuzu hem dahi bedenimizi terbiye edeceğimiz, Cenabıhak’ın yağmur ve merhametiyle gönüllerimizi sarıp sarmalayacağı verimli Ramazan ayına erişmenin mutluluğunu umum İslam alemi olarak candan yaşıyoruz. On tıpkı ayın sultanı adına nitelenen Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’in insanlığa bergüzar edildiği tün olan Bedel gecesini da içerisinde barındırmasından ötürü, Müslüman aleminin maneviyatında ayrık benzeri yere sahiptir. Arzu alemimizde kendimizle yüzleşeceğimiz, kardeş gönüllerle da hukuk ve teavün yardımıyla sağlam köprüler kuracağımız bire bir aydayız. Sadaka ve manevi düşünme zamanı olan bu verimli kocaoğlan bildirme iyice şekilde değerlendirmeliyiz. Peygamberimizin ‘İnsanların yer hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ hadisini kendimize şiar edinerek davranışlarımızı şekillendirmeli, bu adamakıllı iklimin gerektirdiklerine uygun hareketlerle gönüller kazanmalıyız. Sadece kendimize değil, elimizden geldiği kadar çevremize dahi kırılan davranmalı, derdi olana umar, yarası olana çıkar yol olmalıyız. Öksüzün, yetimin, kadın ve kimsesizin daha nazik bir nazikâne hatırlandığı, ulus olarak gelişigüzel birimizin arasındaki bağların daha de perçinlendiği Ramazan ayı, 22 Mart 2023 günü kılınacak teravih ile başlayacaktır. Gönüllerimizi yumuşatan, dört bir yanı dirlik ve maneviyatla dolduran bu pir vakitlerin ruhunun tamam yıla yayılmasını diliyorum. Bizleri iftar sofralarında benzeri araya getirecek olan atmosferi sürekli koruyalım. Birbirimize sürekli dostlukla, merhametle, kardeşlikle yaklaşalım. Başı rahmet, ortası bağışlama, sonu halas olan bu mübarek ayın gönüllerimize dirlik, evlerimize artağanlık getirmesini murat ediyorum. Yaşadığımız sarsıntı ve baskın felaketinde kaybettiğimiz bilcümle vatandaşlarımız için Cenabıhak’tan yağmur ve bağışlama yalvarma ediyorum. Genişlik kalbi duygularımla Şanlıurfalı kardeşlerimin, milletimizin ve hep İslam aleminin Ramazan-ı Mübarek’ini kutluyorum. Bu bol ay tekmil acun insanlığı için sulh, sadakat, muadele ve yaşayış getirsin” ifadelerine kayran verdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Reisi Zeynel Abidin Beyazgül Ramazan ayı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Rahmeti, fazileti, affı ve bereketi bereketli, on aynı ayın sultanı Ramazan ayına erişmenin mutluluğu içindeyiz. Ramazan kocaoğlan, bizleri birleştiren, paylaşımlarımızı ve dayanışmayı artıran, yılın çok özel zamanlarından biridir. Çıdam ayı olan Ramazan; insanda minnet hisleri uyandıran, yoksulların halinden tefehhüm duygusu, şuuru veren aynı aydır. Bizim hizmet anlayışımızın temelinde, atamız Hz. İbrahim, Kutlu Nebimiz Hz. Muhammed ve Cesamet büyüklerimizin arkalama ve el birliği ahlakı yatmaktadır. Alemlere rahmet efendimiz Hz. Muhammed, “Komşusu açgözlü iken tok yatan bizden değildir” demiştir. Tığ dahi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi namına bu bereketli ayda üstelik enerjimizi Içtimai Yardımlaşmaya ve Dayanışmaya ayırdık. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız genişlik nazik önceliğimizdir. Azık kolisi ve kendi tesislerimizde hazırladığımız ısıdam yemekleri gerekseme sahibi vatandaşlarımızın sofralarına ulaştıracağız. Kent merkezinde ve 13 ilçede kuracağımız iftar vakti sofralarında ekmeğimizi bölüşecek, Hz. İbrahim’in bereketiyle paylaşarak çoğalacağız. ‘Paylaşmayı bilirsen ekmeği tesahup etmek paketlemek kadar değerlidir’ bilinciyle debi ederek hemşerilerimizle hemhal olmaya değme zamanki gibi devam edeceğiz. Bu ihtisas ve düşüncelerle “Başı yağmur, ortası yarlıgama, sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan-ı Lahut Şanlıurfalı hemşerilerimiz, İslam alemi ve tamam insanlık amacıyla hayırlara çevirgeç olsun. Yardımlaşmaya ve dayanışmaya yeryüzü çokça ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde Cenab-ı Tanrı ibadetlerimizi akseptans eylesin, bizleri ilişki ve beraberlik içre Ramazan Bayramı’na kavuştursun inşallah” dileklerinde bulundu.

Haliliye Şehremini Mehmet Canpolat, Ramazan ayının hayırlar getirmesini dilediği mesajında, “Maneviyat iklimine girdiğimiz şimdilerde Önemli Rabbimizin ihsan mahiyetinde bizleri kavuşturduğu Ramazan ayında Cenabıhak’ın rahmet, bereket ve mağfiretinin üzerimizden hiç kusurlu olmaması temennisiyle başta memleketimize, ülkemize ve tüm İslam alemine bu kutsi günlerin ve gecelerin hayırlar getirmesini bizleri eksiksiz kötülüklerden ve fenalıklardan korumasını Cenabı Türe’tan yakarma ediyorum. Başı rahmet, ortası gufran, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Oruç Ayı Ramazan-ı Şerifimiz artağan olsun” ifadelerini kullandı.

Karaköprü Belediye Reisi Pek Baydilli, 11 ayın sultanı verimli Ramazan ayının başlangıcı münasebetiyle tıpkı kutlama mesajı yayınlayarak kül İslam aleminin Ramazan-ı Şerif’ini kutladı. Komutan Baydilli, Ramazan ayının manevi huzurunun yaralı, hazin yüreklere ferahlık getirmesini dilerken, bu Ramazan ayında teavün ve birlikteliğin daha de ehemmiyet kazandığına dikkat çekti. Baydillli, “Başlangıcı rahmet, ortası mağfiret, sonu halas vesilesi olan eli nimetli Ramazan ayına tıpkı öğün daha kavuşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Manevi dünyamızda bulunmaz aynı düzlük, olan bu bol aya bizleri kavuşturduğu amacıyla Rabbimize şükürler olsun. Bağlılık, tesanüt ve bereketin ön plana çıktığı Ramazan ayını; yardımlaşma, tolerans, angajman ve muadele duygularıyla rüşvet edebilmeyi Cenab-ı Hak bizlere talih etsin. Bu yıl Ramazan ayına maatteessüf yoğun yaşadığımız hareket ve dominant felaketleri zımnında dokunaklı başlıyoruz. Yaşanan teessürat, yitip revan canlar dolayısıyla mevki kendisine yüreğimizdeki acıyla 11 ayın sultanını idrak edeceğiz. Cenabıhak bu ayın rahmeti, merhametini ve huzurunu üzerimizden nakıs etmesin. Bu müstesna ayın hürmetine ızdıraplı ve hüzünlü yüreklere ferahlık versin İnşallah. Bu yıl Ramazan ayında dayanışma ve birliktelik henüz çok önem kazanmıştır. Afetlerde sevdiklerini yitiren, maddi ve manevi zarara uğrayan kardeşlerimizin yanı sıra olmalıyız. Onlarla iftar vakti soframızı, muhabbetimizi ve sevgimizi paylaşalım. İnşallah biz üstelik Ramazan kocaoğlan süresince ve sonrasında afetzede kardeşlerimizin beraberinde olacağız, onları katiyen hüzünleriyle beraberce bırakmayacağız. Özellikle ülkemiz doğmak için cemi İslam aleminin verimli Ramazan-ı Şerif ayını kutluyorum. Ramazan ayının ülkemizde huzurun, kardeşliğin ve güzelliklerin tesisine şalter olmasını diliyorum” dedi.

“Bu ramazan daha şişman ehemmiyet taşıyor”

Ramazan ayı münasebetiyle bire bir tema yayınlayan Eyyübiye Şehremini Mehmet Kuş, yoğun mevrut yer sarsıntısı ve hâkim felaketleriyle buruk şekilde karşılanan bereketli ayda, dayanışmanın henüz büyük önem kazandığını söyledi. Kuş, “Rahmet, gufran ve artağanlık kocaoğlan olan ayrımsız Ramazan ayına baştan kavuştuğumuz amacıyla Cenab-ı Cenabıhak’a hamd ederken, milletçe bizleri derinden yaralayan hareket ve yeğin felaketlerinin getirdiği acılardan ekolojik ortam büyük benzeri küskünlük içerisinde bulunmaktayız. Üzgün bir yürekle karşıladığımız mübarek Ramazan ayı öncesi kaybettiğimiz on binlerce kardeşimizin acısı henüz dinmeden, şehrimizde ve ilçemizde fert kayıplarına sebep olan hâkim afetiyle koyu tıpkısı biberli henüz aldık. Acısını varlık boyu unutmayacağımız afat karşısında ayrımsız yandan milletçe bağlantı, muadele, yardımlaşma ve el birliği içerisine girerken tıpkı yandan de afetzede kardeşlerimizin yaralarını çalmak için kesintisiz demeden şişman bire bir çabalama içerisinde olduk, olmaya devam edeceğiz. Toplum hayatımızın huzuru ve ahirette alnımızı selim, başımızı sarp tutak genişlik asıl tutumun herhangi bir ahit ve herhangi bir yerde gani herif tevessül etmek, selamet yapmaktan vazgeçmemek olduğu bilinciyle bu Ramazan’ın elan balaban aynı önem taşıdığını biliyoruz. Tesanüt ruhunun bizleri ayakta tutan, birlik ve beraberliğimizi daim eden yüce değerlerimizden olduğu şuuruyla karşıladığımız eli nimetli Ramazan ayının ailelerimize, vahim imtihanlardan geçen tamlık milletimize, insanlığın huzur ve barışına kurgu olmasını Kocaman Rabbimizden diliyorum” ifadelerine düzlük verdi. – ŞANLIURFA

Share: