Sancar, HDP TBMM Ekip Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

HDP Kayırıcı Umumi Başkanı Mithat Sancar, “Şayet amiyane bu ülkeye sivil, özgürlükçü, demokratik bire bir temel hazırlama kabil heves varsa dolay şartı sivil, özgürlükçü, demokratik ortam yaratmaktır.” dedi.

Sancar, partisinin TBMM Takım Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, Ankara Garı uğrunda 10 Ilk Teşrin 2015’te Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki yer kanlı terör saldırısının yaşandığını söyledi.

Ankara Garı uğrunda, 10 Ekim’dahi “Say, Hazar, Demokratlık Mitingi” üzere toplananların arz asıl talebinin “sulh” olduğunu nâkil Sancar, “Bazıları, bazı kesimler barış kelimesinden çok hoşlanmıyor.” diye konuştu.

HDP Iğdır Milletvekilli Sevgili Noksan’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaptıkları yürüyüşte, polisin müdahalesi sonucu yaralandığını savunan Sancar, şunları kaydetti:

“Yüksekova’birlikte ahzüita günü demokratik eylemde bölüt saldırdılar, halkın temsilcilerine saldırdılar. Vekilleri zedelenmek ettiler, Habib Noksan arkadaşımızın ayağını üç yerden kırdılar. Şevahit ve elimizdeki bulunan fon bunun düzenlenen olduğunu gösteriyor, şuurlu ayrımsız saldırıdır. Habib Nakıs arkadaşımıza ve değişik vekillerimize hunharcasına saldırının ve bu ağır sıklet cerh tablosunun temelinde Kürt halkının iradesine hürmetsizlik var. Bizlerin hedefi; Türkiye’deki hep ezilenlerle, sömürülen, dışlanan, ötekileştirilenlerle birlikte balaban barışı kurmaktır.”

“İktidar, Alevilerin denk vatandaşlık talebini dikkate almıyor”

Ekin ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurma kararı alındığını anımsatan Sancar, “Bu nüfuz, Alevilerin karşılık yurttaşlık talebini tek şekilde dikkate almıyor, sadaka politikasıyla aynı yere varmaya çalışıyor. Alevilerin binbir çabayla oluşturdukları temiz kurumlarına kayyum atamaya çalışıyor. Alevi halkı de toplumu dahi bu oyunları görüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gündemdeki konulardan birinin de “esas tartışmaları” olduğunu dile getiren Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim tutumumuz bulutsuz, çarpış anayasalarından kurtulmamız gerekiyor. Bunu genişlik çok söyleyen, bu konuda yer çokça çalışan, sunu aşkın hazırlığı olan biziz. Şayet yoz bu ülkeye sivil, özgürlükçü, demokratik tıpkısı temel istihzar üzere ayrımsız arzu varsa yöre şartı sivil, özgürlükçü, demokratik ayrımsız düzlem yaratmaktır. Bu şartlarda yapılacak kanunuesasi, çarpış anayasasından dahi beter olacaktır.”

Esnafa düşük faizli emniyet verilmesi konusuna birlikte değinen Sancar, “Esnafı bu duruma siz düşürdünüz. Hani nema haramdı? Milyonlarca esnaf çağ ağlıyor, sizler hileli kurnaz yöntemlerini çözüm namına sunuyorsunuz. Bu manevraları boşa çıkaracağız. Boşuna uğraşmayın, gideceksiniz.” dedi.

Share: