Sanatlı cimnastikte gözler İngiltere’de yapılacak Dünya Şampiyonası’na çevrildi

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenecek 51. Sanatlı Cimnastik Acun Şampiyonası’na ilişik, “İnanıyorum kim Acun Şampiyonası’nda, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları için ne büyüklüğünde iddialı olduğumuzu göstereceğiz.” dedi.

Çelen, cimnastik branşında son dönemde elde edilen başarıları AA muhabirine değerlendirdi.

Son aylarda okkalı ayrımsız yarış programından geçtiklerini tamlayan Çelen, bu süreçte az daha katıldıkları cümle turnuvalarda madalya almayı başardıklarını ifade etti.

Cezayir’in Ihtişam kentinde düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda 12 madalyayla tarihlerinin genişlik kalburüstü organizasyonunu tamamladıklarını dile getiren Çelen, Konya’nın familya sahipliğini yaptığı 5. İslami El Birliği Oyunları’nı de 12 altın, 6 gümüş, 10 tunç görünmek için mecmu 28 madalyayla noktalayarak Türkiye’nin oyunları en üst sırada bitirmesine ulama sağladıklarını söyledi.

Çelen, İslami Dayanışma Oyunları’nın arkası sıra Münih’te düzenlenen Sanatlı Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Artistik Cimnastik Eş Milli Takımı’nın 2 gümüş, 2 bronz hep 4 madalya almayı başardığını anımsatarak, “Özellikle Ahmet Önder ve Fakirlik Asil’in umumi sınıflama madalyaları, Avrupa Şampiyonası tarihimizde az olan parçayı adına koyması açısından önemliydi. Bu madalyalar ilerisi üzere dahi yeni benzeri kapı araladı.” diye konuştu.

Şimdi önlerinde İngiltere’nin Liverpool kentinde 29 Ilk Teşrin- 6 Teşrinisani tarihlerinde düzenlenecek 51. Sanatlı Cimnastik Acun Şampiyonası’nın olduğunu vurgulayan Çelen, “Sporcularımızın Liverpool’üstelik birlikte alınlarının akıyla kendilerine yakışacak şekilde yarışıp, ülkemize kullanılmamış madalyalar kazandırarak cimnastikte Türkiye’nin adından hezel ettirmeye devam edeceğinden eminim. İnanıyorum ki Dünya Şampiyonası’nda, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları amacıyla hangi büyüklüğünde iddialı olduğumuzu göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası arenada tek başarı bizim üzere şaşırtı kaçınan”

Çelen, bu başarıların şişman bire bir grup çalışmasının ürünü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Cimnastiğin tesisleşmesinde ve umum Türkiye’ye yayılmasında iri emekleri olan Toyluk ve Spor Bakanlığı’mızın, Toyluk ve Spor İl Müdürlükleri’mizin ve o sporculardan yıpranmamış şampiyonlar yetişmesine olanak sağlayıcı kulüplerimiz ile aileleri özellikle kalkışmak amacıyla, yönetim kurulumuzun, beceri kadrolarımızın emekleri şişman. Bu kol çalışmasını devam ettirdiğimiz sürece uluslararası arenada hiçbir başarı bizim amacıyla şaşırtı kaçınan.”

Share: