Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı tamamlandı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) yoluyla birleştirme edilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın 34’üncüsünde, umumi klasman erkekler kategorisinde birinciliği 48 an 13 saniye süreyle Doğukan Ulaç ve kadınlar kategorisinde dahi 48 an 14 saniye ile Itır Zenginlik Zayıf elde etti.

Asya’dahi Kanlıca Vapur İskelesi’nde başlayıp, Avrupa’da Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda serencam bulan 6,5 kilometrelik yarışa 5 kıtadan 1198’i ecnebi 2441 yüzücü katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun startını verdiği ve sporcuların İstanbul Boğazı’nı serin sularında uğraş verdiği yarışın tamamlanması tahminî 1,5 saat sürdü.

Yarış sonuçları

Yarış böylelikle genel sınıflama erkekler kategorisinde birinciliği Doğukan Zarf-Fiil, 48 an 13 saniye süreyle elde ederken, Volodymyr Voronko 48 dakika 23 saniye süreyle ikinci, Atakan Ercan ise 48 dakika 52 saniyeyle üçüncü oldu.

Genel tasnif kadınlar kategorisinde ise bir numara, 48 zaman 14 saniyelik süreyle Burcu Baylanlık Dayanıksız’in olurken, 48 an 59 saniye süreyle yarışan Kraliçe Saika ikincilik, 51 zaman 01 saniyeyle yarışan Nida Eliz Üstündağ ise üçüncülük elde etti.

Her yaş kategorisinden tamamlanan ve dereceye girenlerin ödüllendirildiği yarışta, 60-64 gözyaşı kategorisinde kulaç atan ve elan önce katıldığı yarışlarda dahi dereceye giren çarkıt Oran Bakanı Kürşat Tüzmen, yarışı üçüncülükle kat başarısı göstererek podyuma çıktı.

Avcılar Belediye Reisi Turan Hançerli’nin de aralarında vadi aldığı özel sportmen kategorisinde ise birinci Turgut Arslan Yaraman (53 dakika 59 saniye) olurken, ikinciliği Uğurcan Özer (54 dakika 5 saniye) ve üçüncülüğü dahi Izan Muammer Özkan (55 an 12 saniye) elde etti.

Dereceye giren yarışmacılara dürü ve madalyalarını, Nazır Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun beraberinde, İstanbul Ilbay Yardımcısı Niyazi Erten, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Hedef Erdener, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Karl Stoss, IOC Umumi Direktörü Christophe bile Kepper, Beşiktaş Kaymakamı Önder Nazır ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Hatları Umumi Müdürü Sinem Dedetaş arz etti.

Doğukan Zarf-Fiil: “Güzeşte seneye göre akıntı biraz elan fazlaydı, az buçuk zorlandım”

Yarışta genel tasnif eş ve kadınlar kategorilerinde birincilik başarısı gösteren Doğukan Zarf-Fiil ve Itır Naz Çürük, matbuat mensuplarına yarışı anlattı.

Bu yarışa 7. nöbet katıldığını anlatan Doğukan Zarf-Fiil, “2018’üstelik dahi birinci olmuştum burada. Çokça mutluyum. Geçen seneye göre cereyan biraz daha fazlaydı, biraz zorlandım, fakat birincilik amacıyla çokça mutluyum.” dedi. Yarışa Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden geldiğini bile belirten Ulaç, orada baştan sona antrenmanlarına devam ettiğini dile getirdi.

Itır Zenginlik Çürük ise önceki yarışması olduğunu çok ateşli geçtiğini aktararak, bu dereceyi başlamak için günde çift antrenmanla çok ceht harcama ettiğini, çokça mücahede verdiğini söyledi.

Yarışı hususi sporcu kategorisinde tümler Avcılar Şehremini Turan Hançerli bile yarışa ikinci kez katıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Tabii dünyanın bildirme prestijli yarışlarından biri. Dünyanın birçok ülkesinden yarışçı katılıyor. Asya’dan Avrupa’ya intikal yapılan yegâne yarış ve tığ bugün Asya’dan Avrupa’ya yüzerek geçtik. Kulaçla geçtik. Bu prestijli yarışta kayran kabul etmek ve geçmiş başlamak benim için haddinden fazla coşku, çekicilik donör.”

Sakat Nazır Tüzmen’den “boğaz” değerlendirmesi

Yarışta kendi yaş kategorisinde üçüncülük elde fail bozuk vekil Kürşat Tüzmen ise 27 yarışa katıldığını ve hep derece elde ettiğini kaydederek, “İnsanlar gelsin burada yüzsünler tığ nihai da olmaya razıyız. Bütün dünya buraya gelsin, derdimiz o.” ifadelerini kullandı.

Tüzmen, boğazla ilgilendiren şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bura dünyanın sunma eke tecim koridorlarından benzeri tanesidir. Şimdi acun hububat krizi bu Türk boğazları yardımıyla çözülüyor. 100 sene önce dahi acun hububat krizi vardı. İngilizlerin gelip Çanakkale boğazına dayanması acun tahıl krizi nedeniyleydi. Tığ boğazı kapatınca dünya hububat alamadı. İngiliz ve Yunan tüccarlar bulaşıcı kaldı. O yüzden geldiler Çanakkale’ye dayandılar, tığ üstelik geçirmedik. Ama artık görüyorum kim buradan akan gelişigüzel akarsu, bizim tecim akışımıza benzeri sıkıntı yapıyor. Bunu bilcümle saymak geçişsiz. Sağlıklı kulacınızı atıyorsunuz Avrupa, sol kulacınızı atıyorsunuz Asya. Böyle bire bir vadi ve beni çok mutlu ediyor.”

Yarışa katılanlardan Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur, yarışın İstanbul’u devam etmek talip herkesin yapması müstelzim etkinliklerden bire bir tanesi olduğuna dikkati çekerek, “Etkinliklerden birisi köprüyü koşarak ayrılmak diğeri birlikte boğazı yüzerek ayrılmak. Çok güçlenmiş benzeri kombinezon. Bizim üstelik spor İstanbul namına paydaşı olmaktan gelgel duyduğumuz bire bir aktiflik. Pandemi sonrası seyircinin sporcuya yaklaşmasını özlemiştik.” diye niteleyerek konuştu.Share: