Samsun’da “Baytar Cerrahi Kongresi”

Samsun’bile, 17. Ulusal 3. Arsıulusal Veteriner Cerrahi Kongresi gerçekleştirildi.

OMÜ Baytar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tütüncü, kentteki tıpkı otelde OMÜ Veteriner Fakültesi Baytarlık Cerrahisi Anne Haber Dalı başkanlığınca planlı kongrede yaptığı konuşmada, fakültelerinin Türkiye’deki 31 baytar fakültesi ortada bu yıl üniversite yeğleme sıralaması itibarıyla İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonradan 4. sırada geldiğini söyledi.

Fakültelerinin Kovid-19 salgını süresince kapanmadan canlılık gösteren 2 fakülteden biri olduğuna bel fail Tütüncü, “Alelhusus efsanevi hastanesi, bu süreçte hizmet veren bina taşlarımızdan biri oldu. Günümüzde gâh ülkelerde veteriner cerrahi temel selen dalı; duyum yitimi, ışın bilimi, ortopedi kadar evet üstelik cerrahi ciddi bakım kabil alt disiplinlere kural dışı vaziyette. Nedeniyle kongrenin, bu konunun bile tartışılması yönünde okazyon verebileceğini düşünüyorum. Kongremize millî ve uluslararası bazda katılan fen insanlarına, alelhusus birlikte klinisyen meslektaşlarımıza, zinde akademisyenlere yarayışlı olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

OMÜ Baytar Fakültesi Baytarlık Cerrahisi Esas Marifet Dalı Akademisyen ve kurultay başkanı Prof. Dr. Ahmet Özak bile kongrede 38’i aday, 91’i poster lokma tatlısı tevessül etmek amacıyla 129 tebliğin düz alacağını anlattı.

Özak, 2020’dahi yapılması planlanan kongrenin Kovid-19 salgını zımnında ertelendiğini belirterek, “Kongremize İngiltere, İsveç, Bulgaristan ve Hollanda’dan mevrut 7 akademisyenimiz var. Sıkıntılı dışından misafirlerimizin anlatacağı konular, hem akademisyenlere hem serbest baytar hekimlere hem bile araştırı görevlilerimiz ve öğrencilerimize koskocaman katkılar sağlayacaktır.” dedi.

???????Samsun- Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz ise baytar cerrahi kongrelerinin Türkiye’nin bildirme doğru etkinliklerinden biri olduğunu dile getirerek, “Kongreyi özellikle başıboş baytar hekimlerin kendilerini güncellemeleri açısından şişman bir punt namına değerlendirmelerini umuyorum. Kongre ayrıca, kullanılmamış araştırmacılar için oldukça hayatiyetli benzeri deneyim olacak.” ifadesini kullandı.

Pet, çiftlik hayvanları, beygir, yabancıl ve karışık hayat cerrahisi alanlarında sunumların yapıldığı kongrede ayrıca, delege paydaşlar tarafından açılan stantlarda veteriner cerrahisiyle ait iz ve materyaller üstelik sergilendi.

Share: