Samsun ve 6 ilde Gaziler Haset kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında tören gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda planlı törende Vali Zülkif Görgüsüz, Belediye Reisi Mustafa Çıpa ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mütekellim Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diril, milletin şehit ve gazilere şükran borçlu olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Umum Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Ilbay Numan Hatipoğlu, Tokat Şehremaneti Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının cıvıl cıvıl destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Günü’nün parçalanmamış yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan şükran, minnet duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, DOĞRU Parti Tokat Saylav Mustafa Arslan, CHP Tokat Mebus Kadim Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Çoban, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolasıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Karaömeroğlu, Şehremini Hazar Ayhan ve gazi dernekleri aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Arkası Sıra çekinmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün fehva ve önemini tamlayan konuşmaların yapıldığı tören, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Dikici, Gaziler Günü tebrik kartı etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle bir otelde kahvaltıda buluştu.

Peşi Sıra Çorum Şehitliği’nde merasim düzenlendi.

Törende Ilbay Mustafa Rençper, Şehremini Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şüheda Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Yahya Sürücü, törende yaptığı konuşmada, tıpkı uğraş meydanındaki sunma faziletli mertebenin şehitlik olduğunu, gazilik mertebesinin bile en erdemli ikinci rahat olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Ilbay Ekinci ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Aşure Ayı Biçer eliyle şehitlerin ruhu üzere dua edildi.

Çankırı

Çankırı Anıt Alanı’nda planlı törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Sancak Salih Iri, Belediye Reisi İsmail Hakkı Esen ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün mana ve önemini tamlayan konuşmanın peşi sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Büro Başkanı Ahmet Polat,19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayıcı ve devletin bekası için canlarını adayanların kurum ve şerefle hatırlandığı bir zaman olduğunu söyledi.

Konuşmanın arkası sıra Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve bir mektepli aracılığıyla koşma okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin arkası sıra 100. Yıl Hars Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” adlı foto sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Şarap, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Yazıhane Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından izlence Umum Terbiye Merkezi’nde bitmeme etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün mazmun ve önemini belirten konuşmasının ardından şiirler okundu.

Henüz sonraları Doğa Kültür Köyü’ndeki programda konuşan Ilbay Avni Çakır, Türk milletinin tarihinin şan ve şerefle komple olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Yavuz Doğru Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda planlı tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Daha bilahare utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle arkadaşça etti ve 19 Ilkgüz Gaziler Haset’nü kutladı.

Törene, Ilbay Masatlı ile Garnizon Komutanı Liva Mehmet Fatih Ören, Belediye Başbuğ Vekili Cemal Rüya Kılıç, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Idarehane Başkanı Ahmet Ünverdi, alım müdürleri ve gaziler katıldı.Share: