Sakat asır evvel bu şehirdeki rastgele 10 gençten 8’i unutulmaya beniz tutan meslekten geçimini sağlıyor, cesamet memuru maaşının 3 katını kazanıyordu

Eksik asır ilk Türkiye’nin bakırcılıkta az kentlerinden birisi olan Erzincan’de, günümüz dahi bu patika unutulmaya beniz tuttu. 70’lerde gelişigüzel 10 gençten 8’i bakırcılıktan geçimini sağlayıp, azamet memuru maaşının 3 cellat elan çok servet kazanırken 2000’li yıllardan sonraları imdi çırak bile bulunamıyor. 1976’üstelik başladığı bakırcılıkla ticaretini genişleten ve şehrin dal dozaj hisse senedi adamlarından birisi durumuna gelen Erzincan Tecim ve Uran Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, eskiye özlemini hobi kendisine bakır işlemeciliği yaparak gideriyor.

Erzincan’dahi az küsurat bakır ustaları, hediyelik eşya ve günlük mutfak gereçleri kullanımlarıyla kaybolmaya beniz tutmuş bakırcılığı yaşatmaya çabalama gösteriyorlar. Bakır aş damı eşyalarına ilginin her güzeşte ahit azalması ile birlikte unutulmaya yüz tutan bakır ürünleri, geçtiğimiz pandemi sürecinin etkisiyle ve sağlığın ehemmiyet kazanmasıyla alay malay yine azda olsa umu görmeye başladı.

Daha sağlıklı olması zımnında Erzincan’ın binlerce almanak geçmişine çırağ markajcı bakır mahsulat daha çok kent dışından gelen vatandaşların tercihi oluyor.

“Bakırcılıkla başladığı ticaret hayatında şehrin ense düzem hisse senedi adamlarından birisi oldu”

Bakırcılığın günümüzde imdi kaybolan meslekler arasında olduğunu belirten Erzincan Ticaret ve Uran Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, “Bizim çocukluğumuzda, ilkokulu bitirdikten bilahare ortaokula gittiğimiz ant yaz aylarında devamlı bakırcıların yanındaydık. O ahit Erzincan’bile esas çığır bakırcılıktı. Erzincan’üstelik temas 10 kişiden 8’i bakırcıydı. 1982’bile yanımda müteharrik adam sayısı 100 kişiydi. 1976’üstelik başladım ego bakırcılığa. 1976’dan 1982’e büyüklüğünde yanımda 40-50 kişiyle çalıştık. Erzincan ekonomisinin yüzde 70’i bakırcılıkla istihdam ediliyordu. O ant heybet memurunun 3 katıda maaş alına biliniyordu. İnsanlar bakırcılığı haddinden fazla önemsiyordu. Bağımlı kim devir geçtikçe insanların bakış açısı, görüşleri değişti. Bizim zamanımızdaki üzere hediyelik eşyalar dilek görmüyor daha çok. Bakırın alternatifleri üstelik haddinden fazla çıktı. Erzincan bakırcılığı baya geriledi. Şuanda işleyen arkadaşlarda var onları de kutlama ediyorum. Erzincan bakırını ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bakır esenlik açısından üstelik yeryüzü iyisi. Bakır mutfak eşyalarında pişen aşındırmak, çaydanlıkta kaynayan çayı, semaveri henüz da içimli, dosdoğru. Günümüzde bunlar daha çok daha takat. Krom çıktı, alüminyum daha çok bunlar daha basit olduğu üzere bunlar yeğleme ediliyor. Meğerse sağlık açısından bakırın yerini hiçbiri tutmuyor.

2022 yılındayız geriye döndüğümüzde özeleştiride yapmamız geçişsiz. O günün şartlarında bugünü düşünemedik. Erzincan’üstelik bakırcılık geriye gitti. Bakırcılığı bozuk günlerine değirmek için bazı girişimler, destekler yapılması geçişsiz. Bakırcılık ahali sanatı istediği için birlikte insanları bir araya haberdar etmek geçişsiz. Günümüzde insanları tıpkı araya getirmekte çokça tahakküm. Günümüzde perukar çırağını bulamıyorsa, demirci çırak bulamıyorsa bakırcı nasıl bulacak. Erzincan’dahi eskiden 4 bin emanet bakırcılıkta çalışan insan vardı.” diyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: