Sakarya’da ocak içi tartışmada 3 kişinin ölümüne ilişkin sanıkların yargılanmasına başlandı

Sakarya’nın Serdivan ilçesinde ağabeyi, yengesi ve yeğenini öldüren sanık ile namına gizlenmesinde yardım fail arkadaşı hakim karşısına çıktı.

Sakarya 1. Okkalı Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklanmadan maznun M.T.T, müştekiler B.G, O.G. ve O.G. ile avukatlar amade bulundu. Tutuklu sanık Ç.G. ise duruşmaya cezaevinden Ses ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) tarafından bağlandı.

Yoklama ve kimlik teşhisinin yapılmasının ardından alay verilen vakfedilmiş maznun Ç.G, 1999’dahi Marmara depreminin arkası sıra ağabeyi B.G. ile birlikte arsa aldıklarını, aile yapılması üzere kişi hissesini ağabeyine devrettiğini söyledi.

B.G. ile taşımacılık firması kurduklarını ve evleri üstelik şirketin geliriyle yaptıklarını anlatan Ç.G, “Şirkette yüzde 50/50 ortaklığımız vardı. Ben araçların başında duruyordum. 2008 yılında işlerimiz damarlı gitmeye başladı. Araçları sattık, itimat borçlarımızı ödedik.” dedi.

Elan sonraları kendisinin ayrıksı bire bir gelişim kurduğunu ve mikro dışına taşımacılık yaptığını dile getiren Ç.G, bozuk firmalarının borçları için olayda ölen yeğeni T.G’nin üzerine kayıtlı aracını sattığını ifade etti.

Evinin aut cephesini yaptırdıktan sonra ağabeyinin ailesiyle sıkıntılar yaşamaya başladıklarını aktaran Ç.G, ağabeyinin üstüne olan lüp tapusunu kabul etmek için tekraren görüştüğünü kaydetti.

Olay gerçekleşmeden tıpkısı müddet evvel T.G’nin kendisini silahla yaraladığını öne süren Ç.G, cinayetlerin gerçekleştiği gün ağabeyiyle görüştüğünü, lüp eş işlemlerini bir dakika ilk tahsis etmek istediğini aktardığını belirtti.

Akşam saatlerinde evde oturduğu tam ağabeyinin evinden tartışma sesleri duyduğunu öne süren maznun Ç.G, şöyle bitmeme etti:

“Elan ilk yeğenim T.G. ile yaşadıklarımızdan tecrübemle tüfeği alıp canip tarafa geçtim. Kapıya yüklendim, açıldı. Eve girer girmez holde yengemi gördüm. ‘Sen yaklaşma.’ dedim, bağrışma sesleri geliyordu. Yeğenim T.G’nin elinde silah vardı, ağabeyim elinden almaya çalışıyordu. T.G’nin elindeki zırh patladı, abim kenara döndü. Yeğenim T.G, silahı bana doğrultunca ben birlikte namına elem ettim. Merdivenlerden hor kaydı. Ağabeyim üstelik o tam korkuluğu sıfır merdivenden aşağı düştü. Ayrıksı yeğenim B.T’ye bakmaya yukarı çıktım. Neden çıktığımı bilmiyorum, ihtimal onu üstelik katil düşüncem vardı o anki psikolojimle. Aşağıya inip kapıya yöneldiğimde yengem bana seslenerek, ‘Oğlumu öldürdün, seni geberteceğim.’ diyerek T.G’nin elindeki tüfeği bana doğrulttu. Ego de ona akıllıca kırıcı ettim.”

Elan sonraları olaylardan sorumlu tuttuğunu belirttiği yeğeni O.G’nin evine doğru gittiğini fakat dümbelek döndüğünü anlatan Ç.G, otostopla Glokom’ya, ertesi gün tutuksuz maznun M.T.T. ile İstanbul’a tıpkısı arkadaşının yanına gittiğini, dönüşte ise Karasu girişinde polis ekiplerince gözaltına alındığını kaydetti.

“Balkona kaçtım”

Tutuklanmadan sanık M.T.T. birlikte güvercin tutkusu nedeniyle tanıştıkları maznun Ç.G’nin olayın peşi sıra namına geldiğini anlattı.

Ç.G’nin üstünde 1-2 katre zaman bulunduğunu gördüğünü ifade eden M.T.T, “Yüzü kireç gibiydi, evdekilerle etki yaşadığını söyledi. Ayrımsız görüngü olduysa dahi emniyete teslim olmasını referans ettim.” dedi.

Maktul B.G’nin oğlu müşteki B.G. ise babasının yıllarca amcası Ç.G’ye baktığını, seçme kalem ihtiyacını giderdiğini belirtti.

Olay haset amcası gelene kadar evde değme ağız dalaşı yaşanmadığını dile getiren B.G, “Kapıyı kırdı, annem keder attı. Ağabeyim T.G, anneme yardım için merdivenlerden aşağıya koşarken Ç.G. onu vurdu. Babamı da göğsünden vurunca babam dun düştü. Balkona kaçtım. Annemin ağlayışlarını ve çığlıklarını duydum. Elan sonraları zırh sesi geldi, annemin sesi kesildi. Ç.G, art kata çıkarak yekpare odalarda beni aradı. Amcam kötü etmeye başladığında eşi ve çocuğu üstelik yanındaydı. Sanığın belirttiği kabilinden ağabeyim T.G’nin elinde tüfek yoktu.” şeklinde konuştu.

Müştekiler B.G, O.G. ve O.G. da davaya iltihak taleplerini iletti.

Vakfedilmiş maznun Ç.G’nin eşi B.G. ise eşinin hareket kurması üzere evi satıp oradan hasrolunmak istediklerini söyledi.

Görüşünü açıklanan Cumhuriyet savcısı, müştekilerin iltihak taleplerinin kabul edilmesini ve tanıkların dinlenilmesini istedi.

Savcı, ayrıca Ç.G’nin HTS kayıtlarının istenmesi, cinayetlerden aynı süre önce gerçekleştiği kanıt edilen yaralama olayına ilişkin İl Inanma Müdürlüğüne müzekkere yazılması, sanığın alıkonulma halinin devamı talebinde bulundu.

Ara kararını açıklanan mahkeme heyeti, müştekilerin davaya katılma taleplerini kabul etti.

Tutuklu maznun Ç.G’nin HTS kayıtlarının istenmesi için müzekkere yazılmasına değişmeyen veren mahkeme, olaya bahis yer kayıtlarının incelenmesine, tanıkların duruşmaya çağrılmasına ve cerh olayına ilgili emniyetten bilgi istenmesine hükmetti.

Ç.G’nin mevkufiyet halinin devamını kararlaştıran heyet, duruşmayı erteledi.

İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Ç.G. için ağabeyi B.G’ye cebin “kardeşi bilerek cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yengesi D.G. ve yeğeni T.G’ye alın “bile bile öldürme” suçundan iki yol müebbet ve “hane dokunulmazlığını ihlal” suçundan 6 aydan 2 yıla büyüklüğünde mahpushane cezası isteniyor.

Tutuksuz sanık M.T.T. hakkında ise “suçluyu yardım” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar dam cezası istek ediliyor.

Olay

Kemalpaşa Mahallesi Gündoğan Sokak’ta 5 April 2022’dahi Ç.G. (54), tapu meselesi yüzünden tartıştığı ağabeyi B.G. (65), yengesi D.G. (59) ve yeğeni T.G’yi tüfekle öldürmüş, ailenin değişik çocuğu B.G. balkonda saklanarak saldırıdan kurtulmuştu.

Olay yerinden kaçtıktan sonra polis güçleri ekiplerince yakalanan nahoş Ç.G. 8 Nisan’bile tutuklanmış, kendisine gizlenmesinde yardım fail M.T.T. ise azade bırakılmıştı.

Share: