Sakarya Üniversitesi ekibi hareket bölgesinde hasar tespit çalışması gerçekleştirdi

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tedris üyeleri, bölgeye giderek hasar tayin çalışmalarına katıldı.

Üniversiteden yapılan açılamaya bakarak, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yürüttüğü hasar tayin çalışmalarına fahri yerine destek olmak üzere bölgeye giden SAÜ’lü tedrisat üyeleri görevini tamamlayarak kente döndü.

Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 1000’e yakın amme binasında (ekol, sayrılarevi, cami, çokluk evi, askeri ve emniyet binaları, belediye binaları vb.) ve yapımına bitmeme eden şehir hastanesinde emek tay tay arabası ve düzlük bilimleri açısından saha araştırmaları gerçekleştiren İnşaat Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Murat Utkucu, Prof. Dr. Erkan Çelebi, Doç. Dr. Mehmet Emiroğlu, Doç. Dr. Sedat Kaba, Dr. Tuba Tatar, Dr. Kültürlü Çıpa, Dr. Melik Öztürk, Dr. Necati Bay, Dr. Zeki Özcan ve Dr. Zeynep Öz Bitirim çalışmalarını tamamlayarak SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Şike ile bir araya geldi.

İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki kamu binalarının yaşanan depremler sonrası hasarsızlık durumları ve depremden etkilenen depremzedelerin durumları için değerlendirmelerin yapıldığı görüşmede, inşaat mühendisliği bölümü lisans programında mufassal yıllardır yürütülen Bina Dinamiği ve Depreme Dayanıklı Çatı Tasarımı derslerinin mecburi ibret namına verilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Bu dersleri alarak mezun olan öğrencilerin, mühendislik hayatlarında sarsıntı ve depremin yapılara vereceği hasarlara alın strüktürel hesaplarda elan aşkın bilgiye sahip olduklarını bildirdikleri, yapım mühendisliği bölümünün bu alandaki vukuf birikimini Sakarya’da fariza eden mühendislere aktarma etmek amacıyla SAÜ Daim Terbiye Uygulama ve Araştırı Merkezi (SAUSEM) üzerinden terbiye çalışmalarının başlatılması konusu görüşüldü.

Aynı zamanda Sakarya’da afetlere karşı mukavemetli bölgelerin oluşturulması, depreme alın riskli durumda olan yapıların tespiti ve bu yapılar için alınacak önlemlerde Sakarya yerli yönetimleriyle teşrikimesai içerisinde çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Görüşmede, ayrıca yapım mühendisliği, jeofizik mühendisliği ve belde mühendisliği bölümlerinin yaşanan tamam afetlere cebin gelişigüzel analizör üretebileceği ve bundan sonraki süreçte teşrikimesai fethetmek üzere icraat yapılacağı aktarıldı.

Ekip, 12 çevrim süren mücahede sürecinde desteklerini esirgemeyen Rektör Al’a teşekkür etti.

Share: