Sağanakta köprü yıkılınca, öğrencileri derenin sair tarafına sırtlarında taşıyarak geçirdiler

DİYARBAKIR’ın Çınar ilçesinin rustik Sevindik Mahallesi’nin içinden güzeşte derenin üzerindeki güreşçi köprüsü, etkili olan sağanakta yıkıldı. Yağmur sırasında okulda olan öğrenciler, derenin farklı tarafına yakınları eliyle sırtta taşınarak geçirildi.

Çınar ilçesinin rustik Sevindik Mahallesi’nde 15 Mart haset faal olan sağanakta mahallenin içinden geçen öz taştı. Taşkında, dere üzerindeki Sevindik İlk ve Ortaokulu ile mahalleyi birbirine bağlayan köprü yıkıldı. Mahalleli, yağmur sırasında okulda olan çocuklarını, taşıyarak derenin ayrıksı tarafına geçirdi. Köprü yıkıldığı üzere diğer günlerde ise dallar okula gidemedi.

Sevindik Mahallesi Küme Evleri’nde cıvıl cıvıl Fatih Kaçan (30), evlerinin olduğu tarafta 25 öğrencinin bulunduğunu belirterek, “Yağmur yağdı, baskın felaketi yaşandı. Bizim güreşçi köprüsü yağmurdan hava yıkıldı. Çocuklar okula gidemiyor. Arabalar gidip gelemiyor, Diyarbakır’a dahi gidip gelemiyoruz. Yağmur yağdığı dolaşma dallar okuldaydı. Meslek müdürü çocukları dere kenarına kadar getirdi. Onları sırtımıza alıp karşıya götürdük. Bu yolun yapılmasını istiyoruz. Çocuklarımız okusunlar” diye konuştu.

Liselere Antre Sınavı’na (LGS) hazırlanan 8’inci derslik öğrencisi Hatice Kaçan (14), köprünün yıkılmasıyla derslerinden mankafa kaldığını belirterek, “Ego 3 gündür okula gidemiyorum ve LGS öğrencisiyim. Önümde liseye geçiş sınavım var. Nöbet yapılmıyor. Arkadaşlarım 3 gündür ders alırken ben alamıyorum. Hayallerim var, o hayallerimi akdetmek istiyorum. Hayalim ailemin da desteğiyle müddeiumumi başlamak. Yolun yapılmasını istiyorum” dedi.

Share: