Rutubet’de “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” gerçekleştirildi

Balıkesir’in Gönen ilçesinde “Kurtuluşun 100. Yılında Nem Paneli” yapıldı.

Gönen Belediyesinin karı sahipliğinde, Nem Şehir Konseyi ve Nem Turizm Derneğinin katkılarıyla düzenlenen “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” Ömer Seyfettin Hars Merkezinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesi İnsan ve Topluluk Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete yaptığı panelde, Rutubet’in kestirmece 400 yıllık tarihiyle ilişkin yapılan arşiv taramaları katılımcılara aktarıldı.

Mete, sunumlarla ve fotoğraflarla yaptığı anlatımda ilçenin sosyal ve kültürel yapısı karşı bilgiler verdi.

Göç dalgalanmaları konusuna dahi değinen Mete, Gönen’in ne tarihlerde, ne bölgelerden barhana alıp hangi bölgelere barhana verdiğini, Gönen’in mahalleleri ve nüfusu hakkında Osmanlı ve cumhuriyet altını tarihleri arşivlerinden ulaştığı bilgileri görsellerle anlattı.

Panel böylecene, Nem Kaymakamı Dr. Aslan Elverişsiz, Belediye Reisi İbrahim Ördek, İlçe Bitirmiş Komutanı Yzb. Ethem Gökboğa, İlçe Milli Yetişek Müdürü Mütehammil Erbay, Mete ile ayrıksı konuşmacılara onurluk verdi.

Prof. Dr. Mehmet Karayaman, Dr. Zümrüt Üskül, Tacettin Akkuş,. Samet Arıker ve Abdullah Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı panel, fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Share: