Rusya’nın yeryüzü şişman bankası yavaş siber çevik altında

Hackerlar, Rusya’nın en şişman bankası olan Sberbank’a, cidal öncesi döneme göre saldırılarını 10 hatim artırdı. 114 bine yakın kişinin emniyet kartı bilgileri çalındı.

Bili istihbarat şirketi Cyberint’in araştırmasına göre dolandırıcılara konu olmak için reklamların yapıldığı 113 bin 476 Sberbank müşterisinin kurnaz ayrıntıları, çatışma başladığından beri çalındı.

Tarihinin arz nazik DDoS saldırısı

Siber uzmanlar, dikkati bozgunluk personeli kırılan ayrıntıları paylaşmaya yönlendirmenin daha yalın kat olması zımnında, bunun onu elektronik beyin korsanlarına karşı henüz savunmasız kuzuluk getirdiğini dile getirdi. Sberbank, 6 Mayıs’ta tarihinin yer iri DDoS saldırısına alın savaştığını açıkladı.

Surrey Üniversitesi’nden Müderris Kayran Woodward, “Sberbank aynı değiş içinde ve bununla olan en balaban şeylerden biri çalışanlara müteveccih toplumsal yerine mutasavver saldırılar. Vezneci şu anda seçkin şeyi değişmek zorunda ve bankada etkin insanlar buna menus kaçınan” diye niteleyerek konuşurken, “Bu nedenle, birinin onları celse açılış ayrıntılarından çıkarması henüz mahdut olurdu. Telefon edip bambaşka biri üzere davranabilir veya kimlik avı e-postası gönderebilirler” ifadelerini kullandı.

Siber cüretkâr için “efdal alarm”

Telegraph’ın haberinde İngiltere’nin kocaman bankacılık şirketlerinden Lloyds’un CEO’su Charlie Nunn, Rusya’dan aynı siber hamle amacıyla “erdemli alarmda” olduğunu bildirdi.

Müderris Woodward ise “Ulusal Siber Asayiş Merkezi cümle bunlarla yakından ilgileniyor ve tıpkısı saldırının az daha kaçınılmaz olduğu konusunda uyarıyorlar. Bire Bir vezneci saldırıya uğrarsa ve bu soy füru sızdırılırsa, gerçeklik insanlar finansal kayıplara uğrar” açıklamasını yaptı.(NTV)

Japonya Sberbank ve Alfa Bank’ın mal varlıklarını dondurdu

Sberbank SWIFT’cilt çıkarılıyor

İngiltere, Sberbank ve Moskova Kredi Bankası’nın cemi varlıklarını dondurdu

Sberbank’a dijital geçim ihraç ve değiş tokuş lisansı

Sberbank şubeleri halk değiştirdi

Yaptırımlara dayanamayan Sberbank, Avrupa’dan çekildi

Share: