Rusya’birlikte pahalılık, düşüşünü sürdürüyor

Rusya Soylu Erki Kalkınma Bakanlığı vasıtasıyla paylaşılan raporda, 16 Temmuz- 22 Temmuz 2022 haftasında tüketici fiyatlarında yüzde 0,08 düşüş meydana geldiği vurgulanırken, almanak bazda para şişkinliği oranlarının yavaşlamaya devam ettiği ve 22 Temmuz 2022 itibariyle yıllık yüzde 15,3 seviyesine gerilediği vurgulandı.

Mütemmim fiyatlarındaki düşüşün ürün ve sebze fiyatlarında devam eden para kısıtlaması ile gelişigüzel sair azık ürünlerinin fiyatlarındaki yavaşlama yardımıyla yaşandığı tamlanan raporda, yemiş ve göveri fiyatları ve farklı ana gıda ürünlerinde haftalık düşüş yüzdelik 0,43, azık dışı ürünlerde bile fiyatların yüzde 0,01 artışla az daha değişmediği kaydedildi.

Mavera yandan turizm ve hizmet segmentinde denk artışlarının yaz esasen bu yana sürdüğü, tayyare bileti fiyatlarındaki erdemli artma dolayısıyla akıbet haftada turizmde enflasyon artım oranlarının yüzde 0,41 yerine gözlemlendiği açıklandı.

Bu yıl 25’incisi planlı St. Petersburg Arsıulusal Hesaplı Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında gazetecilere konuşan Rusya Iktisadi Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, bu yıl böylelikle meydana ati şişkinlik oranlarının bakanlığın daha evvel açıkladığı yüzde 17,5’lik tahmininden yüce ölçüde daha düşük olacağını söylemişti.

Almanya’da enflasyon beklentilerin üzerinde

 

Belçika’da para şişkinliği rekor seviyede kaldı

 

TCMB sene sonu şişkinlik tahminini yükseltti

 

Enflasyonu yenmek üzere yapmanız gerekenler

 

FED kaynaklı benzeri sakinlik, enflasyon hastalığından daha elem aynı umar gibi

 

Avustralya’da enflasyondaki artma beklentilerin altında

 

Share: