Rusya, hesaplı yönden unutulmanın eşiğinde

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Ukrayna Savaşı’yla başlayan süreç sonrası yaptırımlar, Rusya’nın uluslararası arenadan her an uzaklaşmasına neden oluyor. ÇAKER ve Avrupa’nın liderliğinde makbul yaptırımlar Acımasız ekonomisini zorlarken, Rusya’dan ayrılan uluslararası şirketler ise Moskof ekonomisine anlayış edilenden henüz nazik engel veriyor.

Balaban ölçekli ortaklık kalın kafalı çekilmeleri

Fortune’dan Yvonne Lau’nun haberine göre, Rusya bugün ekonomik yönden unutulmanın eşiğinde kabul ediliyor. Yale Üniversitesi eliyle yayınlanan rapor, kurumsal göçün, Soğuk Savaş sonrası elde edilenleri lacerem bir çırpıda sildiğini gözler önüne seriyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, son şeş ay zarfında Rusya, Garplı ülkelerin yaptırımlarla saldırmasının ardından konuşu yönden savunmasını güçlendirdi. Arsıulusal arenada yaşadığı sıkışmaya karşın Rusya petrol ve gaz ihracatından milyarlarca dolar toplamaya bitmeme ederken bu de rublenin bu yıl dünyanın sunu ongun takat sınırı gösteren mülk birimlerinden biri haline gelmesine havari oluyor. Ancak Moskof ekonomisinde temas madde önünde gitmiyor.

Yale Üniversitesi araştırmacıları ve ekonomistleri, Yale School of Management Profesörü Jeffrey Sonnenfeld liderliğinde hazırladıkları rapora göre, Günindi’nın yaptırımları ve 24 Şubat tarihinden bu yana Rusya’yı tecezzi fail koskocaman iştirak göçü Zalim ekonomisini bozuk etmiş durumda. Ruslar gelecekle ait namına karamsar. Araştırmacılar, “Rusya konuşu yönden bakıldığında hesap edilenden haddinden fazla henüz tahakküm durumda. Iri ölçekli müşareket dümbelek çekilmeleri ve yaptırımlar Rus ekonomisini hazin şekilde sarsmış durumda” diyor.

Rusya soylu erki yönden bakıldığında anlayış edilenden çok henüz print durumda. Balaban ölçekli şeriklik vurdumduymaz çekilmeleri ve yaptırımlar Rus ekonomisini elim şekilde sarsıyor.

Binden çok ortaklık ülkeyi infirak etti

4 Ağustos tarihi itbariyle Nike, IBM ve Bain Müşavirlik üzere MEMLUK firmaları da dahil kalkmak amacıyla 1000’den fazla iştirak Rusya’daki operasyonlarını kısıtladı ya de ağız ağıza sonlandırdı. Yale Üniversitesi raporu, bazı işletmeler Rusya’bile kalmasına rağmen, kurumsal ortaklık göçünün Rusya’nın GSYİH’sının yüzdelik 40’ına balya geldiğini ve 30 almanak yabancı yatırım avantajını tamlık anlamıyla bilakis çevirdiğini gösteriyor. Arsıulusal geri çekilme, Rusya amacıyla elan şişman benzeri krizi da birlikte getiriyor: Ecnebi ithalat ve yatırımlarda çöküş.

Teknolojik kriz

Rusya, toptan ekonomiden izole olmasının benzeri sonucu namına teknolojik aynı krize girmiş durumda. Kritik teknolojileri ve bileşenleri güvenceye almakta zorlanıyor. Raporda, “Ensiz içi tutum, beş altı ayrıklık dışında, nazik ölçüde endüstriler arası ithalata tabi” deniyor. Mağrip tarafından uygulanan ihracata yönelik yaptırımlar, akıllı telefonlardan selen sunucularına ve ağ ekipmanlarına kadar ithal edilen bir nice teknolojinin akışını nazik ölçüde durdurarak Moskof endüstrisini zor durumda bırakıyor. Rusya’nın bildirme nazik genel ağ şirketi Yandex, sunucuları üzere gerekseme duyduğu nısıf nâkil çiplerden mahrum durumda bulunuyor.

Kurumsal iştirak göçü, Rusya’nın GSYİH’sının yüzde 40’ına denk geliyor ve 30 yıllık yabancı yatırım avantajını bilcümle anlamıyla bilakis çeviriyor.

Yerel üretim eğlenme noktasında

Yale Üniversitesi raporunda, tıpkı zamanda, Rusya’nın evcil üretiminin tamamen tevakkuf noktasına geldiği ve kaybedilen işletmeleri, ürünleri ve yetenekleri tahrif kapasitesinin olmadığı vurgulanıyor. Zalim üreticiler ise Garplı şirketlerin bıraktığı boşluğu dolduramıyor. Söz Gelişi Moskof Telekom sektörü, 5G ekipmanı tedbir edebilmek amacıyla Çin, Hindistan ve İsrail’den imdat umuyor.

Mal piyasaları sağlıksız

Ukrayna işgalini izlem eden haftalarda Kremlin, paranın talih dışına çıkmasını kasmak ve yüzde 20 acil faiz artırımına müracaat etmek gibi hızlı ve kaba önlemler yardımıyla umum ölçekli bire bir mali krizi nazik ölçüde engelledi.

Fakat rapora bakarak, Rusya’nın finansal piyasaları bu sene dünyanın arz dağ performansını sergileyen piyasalar yerine öne çıkıyor. Raporda, “Putin, strüktürel kazançlı zayıflıkları düzeltmek üzere mali ve parasal müdahaleye başvuruyor ancak bu sürdürülebilir değil” deniyor. Bunun sonucu ise yıllar bilahare Rus ekonomisinin bütçe açığı vermesine nöbet açıyor ve Rusya’nın aut rezervlerini sürekli petrodolar akışına karşın kurutuyor. Moskof hükümeti, yaptırımların bozukluk olduğu ekonomik şokları düşürmek üzere işletmelere ve bireylere sübvansiyonlar veriyor. Raporda, askeri harcamaların yanında mali ve sosyal teşviklerin Kremlin için kesinlikle sürdürülemez olduğu belirtiliyor.

İthalat çöküyor

Rublenin sonuç zamanlardaki hazin dönüşü da Moskof ekonomisi için iyi işaretler vermiyor. Bu esasen çok henüz keder aynı şeye belen ediyor: İthalatın kilitsiz küreksiz bir şekilde çöküşü. DENIZ şimdi Rusya’nın yer yağı ve gaz kazançlarına uymazlık verebilecek Moskof enerjisini aşamalı kendisine kaldırmaya hazırlanıyor. Garplı ülkeler 300 milyar dolarlık aut rezervlerin yarısını dondurduğu üzere, böylesi ayrımsız senaryonun Rusya’nın finansal durumunu bunaltıcı şekilde zorlayacağı aritmetik ediliyor.

Kazançlı unutulma

Rusya’nın tartısız ekonomisi, elan ağır sıklet ve detaylı vadeli zorluklarla yüz yüze olduğu anlamına geliyor. Raporda, yaptırımların pattadak tıpkı mali krize yahut soylu erki çöküşe neden olmak üzere tasarlanmadığı, asıl amacının benzeri ülkenin ekonomisini toptan piyasalardan izole ederken yok etmek olduğu belirtiliyor. Uzun vadeli adına düşünülen bu yaptırım araçlarının amacı bugün tamlık dahi Rusya’nın başına gelenlerle örtüşüyor.

Büyüklük ekonomisi her an çöküyor ve ülkenin genişlik ensesi kalın ve eğitimlileri ülkeyi ayrılma ediyor. Raporda, 24 Şubat’tan bu yana arz az 500 bin Rus’un ülkeyi metrukiyet ettiği ve bunların nazik çoğunluğunun teknoloji kabil kompetitif endüstrilerde faziletkâr eğitilmiş ve efdal nitelenmiş çalışanlar olduğu belirtiliyor. Ülkeyi terk fail Acımasız zenginleri ise servetlerini de yanlarında götürüyor. Rusya’nın ultra zenginlerinin yüzdelik 20’sinin 2022 yılı zarfında ülkeyi ayrılma ettiği adisyon ediliyor. Bank of Russia’nın tahminleri, 2022 yılının geçmiş çeyreğinde resmi sermaye çıkışlarının 70 bilyon dolar seviyesinde olduğu şeklindeydi. Ancak Yale Üniversitesi ekibi, bu rakamın gerçeklik miktarın beraberinde çok sıradan kaldığını öngörüyor.

Putin’in minimum ücret ve zahmetli maaşlarında yaptığı küşade düzeltmelere rağmen Ruslar de her an elan de yoksullaşıyor. Yale Üniversitesi araştırmacıları kaleme aldıkları raporda, Günindi’nın Rusya’ya alın yaptırım baskısını gitmek ve tasarruf etmek için alay malay akıntı etmeyi becermesi halinde, Rusya üzere ekonomik unutulma dışında benzeri defa olmadığını tez ediyor.

Rusya açıkladı: Bacanak olmayan ülkelere yasaklandı

 

Erdoğan, Soçi’da Putin’le tıpkısı araya geldi

 

Rusya’dahi işsizliğin artması bekleniyor

 

Rusya’dan akse yaratacak itham: Salgında KÖLE’nin parmağı var

 

Rusya’nın rezervlerinde artış

 

Share: