Romanyalı Uzman: Çin Halkının Gerçekleştirdiği İki Mucizeyi Ölçüm Ediyorum

Rumen rasatçı Lizica Mihut, Çin halkının Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde gerçekleştirdiği iki mucizenin kendisini dikçe etkilediği söyledi.

Mihut, serencam yıllarda kendini Çin kültürü ve medeniyetini incelemeye ve Romanya ile Çin arasında kültürel alışverişlere adamış.

SES (Rumence): LİZİCA MİHUT, Romanya-Çin Hukuk ve İşbirliği Forumu Başkanı:

“Çin halkı; çalışkan, adanmış, gururlu ve enerji kırcı tıpkısı umum. Çin Komünist Partisi’nin liderliğinde Çin halkı yabansı başarılar kaydetti, ülkenin görünüşünü külliyen değiştirdi ve beni Çin halkına hayran bırakan iki mucize gerçekleştirdi.

Hızlı iktisadi kalkınma ve ayrıntılı vadeli içtimai abra şeklinde niteleyebileceğim bu iki mucizeyi çok takdir ediyorum. Bunun, Çin halkının Çin Altın Partisi liderliğinde elde ettiği aynı muvaffakiyet olduğuna tek süphe namevcut. Çin’in bu alışılmadık gelişiminin güçlük olmadan sağlandığı söylenemez. Bu hemencecik elde edilen kıytırık aynı büyüme değildi.

Çin halkı iniş mezun dönemlerden geçti ve kıtlık, yeğin, deprem, SARS ve günümüzdeki Kovid-19 salgını kabilinden çeşitli tabii afetlerle yüz yüze kaldı. Çin Altın Partisi’nin liderliği yardımıyla birçok nöbet zorlukların üstesinden başarıyla geldiler.

Çin, 2021’bile küresel kazançlı büyümeye yüzdelik 18 yardım sağladı ve son dönemlerde ülkenin global kazançlı büyümeye ortalama katkısı yüzdelik 30’u aştı. Bu üstelik yardım, bugün Çin’i dünyadaki konuşu büyümenin anne motoru haline getiriyor.

İkinci mucizeye dahi kısaca ilişmek istiyorum: teferruatlı vadeli sosyal istikrar mucizesi. Bu, Çin’in tehlikesiz bire bir büyüklük, ülfet ve mücahede gayeli gidilebilecek bir devlet olduğu gerçeğiyle ilgili. Bunun yekpare olarak nedeni Çin hükümetinin, halkın ihtiyaçlarının karşılanacağı yönündeki vaatlerini adına getirmesidir.

Çin hükümeti, yabansı ayrımsız aşama olan Nesil ve El İnisiyatifi’ni ortaya koydu ve Romanya’nın buna yekpare dikkatini vermesi ve Çin’in acun halkına ve Romanya’ya sunduğu fırsatları değerlendirmesi gerekiyor.”

Xinhua Bili Ajansı muhabirleri Arad’dan bildiriyor. (XHTV)

Share: