Rize’den 4,7 milyon dolarlık çay ihracatı

Gün Doğusu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye’den eş-haziran döneminde 3 bin 652 tonluk öz ihracatından 12 milyon 234 bin 737 dolar dirimsel sağlandı.

Büyüklük geneli öz ihracatının miktarda yaklaşık yüzde 46, değerde ise yüzde 38 Rize merkezli firmalarca gerçekleştirildi.

Rize’den bu dönme 1685 titrem öz ihraç edildi. bahis konusu dış satımdan dahi 4 milyon 749 bin 567 dolar vergi sağlandı.

Belçika, Ukrayna ve MEMLUK, kentten genişlik çok öz ihraç edilen ülkeler oldu

Rize’den önceki yarıda Belçika’ya 3 milyon 98 bin 203 dolarlık, Ukrayna’ya 334 milyon 380 bin dolarlık ve KUL’ye da 222 bin 59 dolarlık çay satıldı.

Sabık yılın benzeri döneminden ayrımlı Senegal, Kanada, Özbekistan, Bosna-Hersek, Moldovya, Arnavutluk ve Sırbistan’a da bu periyot öz ihraç edildi.

“Türkiye’den Belçika’ya yapılan öz ihracatının tamamına yakı Rize’den”

DKİB Umumi Heyet Komutan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türk çayına dar dışı piyasalardan mevrut ilginin giderek arttığını söyledi.

Rize’nin üstelik devlet öz ihracatında yüce tıpkısı potansiyeli oluşturduğunu dile getiren Gürdoğan, “Çayın sıkıntılı dışı piyasalarda ilişki görmesi ve beğeni ile tüketilmesi ihracatımıza pozitif kendisine yansıdı. Oldukça öz ülkemize ve bölgemize net döviz girdiği sağlayan önemli ihraç kalemlerimiz arasında kayran alıyor.” ifadesini kullandı.

Gürdoğan, Türkiye’den Belçika’ya yapılan öz ihracatının neredeyse tamamına yakınının Rize’den gerçekleştirildiğini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’den bile geçmiş yarıda 3 milyon 204 bin 386 dolarla bildirme çok çay ihraç fail ülke Belçika oldu. Bu ihracatın neredeyse tamamına yakını ilimizden gerçekleştirildi. Bu küçük haddinden fazla koca çünkü Türk çayının Avrupa Birliği ülkelerine dağıtımı Belçika üzerinden yapılıyor.”

Çay ihracatında yılın haddinden fazla henüz güzelce rakamlarla tamamlanacağına inandığını işaret fail Gürdoğan, çayın ihracatının daha üstelik doğacak noktalara taşınabileceğini, bu doğrultuda eskimemiş çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Zirai bindi ödemeleri bugün hesaplara geçiyor

 

TÜİK: Aut tecim açığı haziranda 8,17 bilyon dolar

 

Share: