Rize Valiliği yardımseverler ile depremzedeleri dijital platformda buluşturuyor

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin peşi sıra, yardımseverler ile depremzedeleri “www.rizetekyurek.com” genel ağ sitesi yoluyla dijital platformda buluşturduklarını söyledi.

Çeber, Rize Öğretmenevi’nde mütezayit depremzedeleri görüşme ederek “esbak olsun” dileklerini iletti.

Vali Çeber, AA muhabirine, afet bölgesine yardım götürülmesi üzere temas imkanı kısaltmak istediklerini, bu doğrultuda dahi dijital hava ve ustalık imkanlardan sonuna büyüklüğünde yararlanmaya çalıştıklarını belirtti.

İş insanı Aytekin Kalender’e ilgilendiren yazılım firmasıyla yardımseverleri, afetzedeleri ve gönüllüleri benzeri araya lütfetmek üzere “www.rizetektyurek.com” internet sitesi oluşturduklarını anlatan Çeber, “Bu internet adresi tıpkısı haddinden fazla anlamda işimizi kolaylaştırdı. Biz bile başkalarına bu nedenle önerdik.” dedi.

Çeber, genel ağ sitesinde üç ayrı müracaat alanı olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

“Gönüllülük, konaklama ve Rize’ye süzülmek isteyenlere yönelik başlıklarımız var. Devletimiz, bölgeden fahri çalışması elan başlatmadı amma yavaş tıpkısı gravite var. Gönüllü olarak gezmek isteyenleri yekpare özellikleri ile bu havuza kaydediyoruz. Aşevi, yapım ustası, operatör, kâffesi havuzda görünüyor ve ihtiyaç beyan edilirse buradan gönüllülerin sevkini yapacağız.”

Ayrıksı illerde çokça sayıda Rizeli yaşadığını anımsatan Çeber şöyle devam etti:

“400 bin civarında İstanbul’birlikte yaşayıp memleketleri ile bağı olan hemşehrimiz var. Onlar dair döşeli evlerini, birçoğu üstelik iaşesini bloke etmek amacıyla depremzedelere yüklemek istiyor. Hem kamu hem fahri konaklama fethetmek isteyenleri birlikte bu antet altında topluyoruz. Buraya mevrut depremzedeler ile eşleştirme yapıyoruz, tabii temas cins sağlık ve güvenlik incelemeleri yapıldıktan sonraları. Rize ile bağlantısı olan, bu bölgeye akmak isteyenler de bu başlık altında toplanıyor. Rize’den bölgeye revan profesyonelleri taşıyan ekiplerimizin, bölgede eşleştirdikten sonraları bile sevklerini sağlıyoruz.”

Çeber sisteme kayıtların girilmeye başladığını ve rastgele sabık saat arttığını dile getirerek “Fahri referans sayısı 165. Konaklama amacıyla ‘Dayalı mefruş evim var, yöneltmek istiyorum.’ diyen 45 emanet. Rize’ye süzülmek isteyen 37 sülale tümce üzerinde kaydını yaptırdı, kısaca 200 sevimli ediyor. Kayıtlar bitmeme ediyor. Şu asıl büyüklüğünde 300’e yakın vatandaşımız bu hep üzerinden Rize’ye getirildi ve misafirhanelerimize yerleştirildi. Başvuruları da koordinasyon içerisinde getirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Dijital platformun mücahede sistemini anlatan iş insanı Aytekin Gönül Eri ise ücretsiz, gönüllülük esasına dair şekilde 3 valilik amacıyla henüz yazılım hazırlamaya devam ettiklerini belirtti.

Share: