Rize haberleri… Rize’de çığır liselilerden okullara basket potası ve tenis masası desteği

RİZE’de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Temel Eğitimde 10 Bin Okul’ projesinde, patika lisesi öğrencilerinin yaptığı 34 basketbol potası ve 18 masa tenisi masası, kentteki okullara ulaştırıldı. Okulun atölyesinde pota üreten Ardeşen Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi 11’inci derslik öğrencisi Miraç Boz, “Ürettik, bahtiyar ettik, tığ dahi çokça bahtiyar olduk” diye niteleyerek konuştu.

Milli Yetişek Bakanlığı’nın okullar arası başarı ve imkan farklılıklarını kesmek ve eğitimde okazyon eşitliğini pekiştirmek hedefiyle başlattığı, ‘Temel Eğitimde 10 Bin Okul’ projesi kapsamında Rize’üstelik patika liselilerin çalışmalarıyla, okullara basket potası ve masa topu masası desteği sağlandı. Okulların altyapısının güçlendirilmesi ve terbiye ortamlarının zenginleştirilmesinin üstelik hedeflendiği proje kapsamında; Ardeşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenciler, öğretmenleriyle basketbol potası üretti.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’nın bile destek verdiği projede öğrenciler, Rize ve Artvin için 50 ilkokul, 12 ortaokul görünmek amacıyla 62 potanın üretimini tamamladı. 564 bin TL’ye dünyalık olan basketbol potalarından Rize için yapılan 34 pota, meslek bahçelerine kurup takma edildi. Antrparantez Giresun Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesi tarafından yapılan 18 masa tenisi masasının dahi okullara doğrulama sürecine geçildi. Rize İl Milli Yetişek Müdürü Engin Emen ile Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Gürhan Şans’ın katılımıyla Ambarlık köyü İlk ve Ortaokulu’nun bahçesine basket potası kuruldu, masa topu masası okula verildi. Projeyle bahtiyar olan öğrenciler ise basket ve masa tenisi oynamaya başladı.’OKULLARIMIZDA İYİLEŞTİRMELER YAPILIYOR’İl Milli Eğitim Müdürü Açık Deniz Emen, “Bakanlığımızın yürüttüğü ’10 bin Okul’ projemiz kapsamında, okullarımızda iyileştirmeler yapılıyor. Bilgisizlik Spor Bakanlığı’mızın finansını sağladığı destekle ilimizdeki 17 okula 34 basketbol potası, 18 okulumuza birlikte masa topu masası yapıldı. Okullarda basket potalarının montajları sürüyor. Basketbol potalarımız Ardeşen Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi öğrencileri, masa topu masaları üstelik Giresun Mesleki ve Teknik Rum Lisesi öğrencileri marifetiyle yapılarak okullarımıza gönderildi” dedi.’DEVAM ETTİRMEYİ PLANLIYORUZ’Okulların ihtiyaçlarına bakarak değişik malzemeler yaptıracaklarını söyleyen Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Gürhan Nasip, “Bakanlığımızın ilimizdeki 17 okula gereç desteği oldu. 500 bin TL üzere tıpkı bütçeyle okullarımıza basket potası ve masa tenisi masası desteği oldu. Bu projenin sunma adamakıllı tarafı, bu malzemelerin okullarda yapılması. masa topu masalarını piyasanın dörtte ayrımsız fiyatına para ettik. Devam ettirmeyi planlıyoruz. Bundan ahir süreçte okulların ihtiyaçlarına göre farklı malzemeler yaptıracağız” diye niteleyerek konuştu.’ÜRETTİK, BAHTIYAR ETTİK, BİZ BIRLIKTE ÇOK MUTLU OLDUK’Ambarlık İlkokulu öğrencisi Ceylan Köseoğlu, “Çok mutlu olduk, artık basket potamız ve alan topu masamız var. beden terbiyesi derslerinde ve abes zamanlarımızda ayrımlı sporlar yapabiliriz. Haddinden Fazla teşekkürname ederiz” dedi.Ardeşen Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Miraç Boz ise “Okuldaki atölyemizde üretimlere başladık. Tamamladığımız potaların okullarda kurulumlarını yapıyoruz. Burada kardeşlerimiz şipşak basket oynamaya başladılar. Ürettik, mutlu ettik, biz da çok mutlu olduk” ifadesini kullandı.

Share: